Czytasz: Wikipedia w tarapatach? Pomożecie?

Wikipedia w tarapatach? Pomożecie?

Ma 16-lat i utrzymuje się sama. Ale teraz potrzebuje pomocy innych. Mowa o dobrze znanej wszystkim korzystającym z internetu Wikipedii.

„Szanowni Czytelnicy! Przejdźmy od razu do sedna: dzisiaj prosimy o wsparcie dla Wikipedii. Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie wprowadzimy reklam. Utrzymujemy się z datków o średniej wysokości 50 zł, które wpłaca bardzo mała część naszych czytelników. Gdyby każda osoba, która teraz czyta ten tekst, przekazała 10 zł, nasza zbiórka skończyłaby się w ciągu godziny” - wyświetla się w środę w ramce na stronie Wikipedii. Czy to znaczy, że jeden z najpopularniejszych portali internetowych zniknie?

Rozprawka bez Wikipedii? To raczej rzadkość

Wikipedię 15 stycznia 2001 założył Jimmi Wales, właściciel Wikimedia Foundation. Od początku funkcjonuje jako wielojęzyczna encyklopedia internetowa działająca w oparciu o zasadę otwartej treści. O co chodzi? To proste, zgodnie z ideą założycieli każdy odwiedzający stronę może ją edytować i aktualizować jej treści w czasie rzeczywistym. Wikipedia ma obecnie aż 294 wersje językowe i chyba nie ma ucznia, który przy rozprawce nie korzystałby właśnie z tego serwisu.

Zawsze dawali. Czas się odwdzięczyć

Co więcej, korzystanie z Wikipedii jest bezpłatne. Jej założyciele chcąc zachować niezależność i bezstronność nie umieszczają na swoim portalu reklam. Potrzebują jednak wsparcia darczyńców, by móc funkcjonować. „Jesteśmy małą organizacją non-profit, ponoszącą koszty największych witryn: serwerów, personelu i oprogramowania. Wierzymy, że każdy powinien mieć dostęp do wiedzy - bezpłatnie, bez ograniczeń i bez zakazów. Jeśli uważasz Wikipedię za przydatną, poświęć minutę na to, aby mogła działać i się rozwijać. Dziękujemy” - piszą twórcy encyklopedii internetowej.

Procedurę przelania kilku złotych (już od 10 zł) znajdziemy na stronie Wikipedii. Jest bardzo prosta i bezpieczna. Przelew zrobić można za pomocą karty kredytowej lub systemu Paypal. Trwa to kilka minut, a któż z nas nie korzysta z tej darmowej wiedzy?

Czytaj więcej