Czytasz: Wigilia wolna od pracy? Projekt w Sejmie

Wigilia wolna od pracy? Projekt w Sejmie

Posłowie PSL-UED chcą zafundować Polakom kolejne dwa dni wolne. Ile to będzie kosztowało?

Do Sejmu trafił projekt ustawu, która zakłada wprowadzenie dwóch kolejnych dni wolnych od pracy. Posłowie PSL-UED proponują wprowadzić dzień wolny od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia.

- Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Istotą Wigilii Bożego Narodzenia jest przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny. Należy zauważyć, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta - czytamy w projekcie ustawy.

Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji oraz na Węgrzech.

Wielki Piątek z kolei jest wolny od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

Posłowie powołują się na wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez serwis pracy Praca.pl. Wynika z niego, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny.

- Z powyższych danych wynika, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii - argumentują posłowie.

Dni ustawowo wolne od pracy

Obecnie obowiązująca ustawa o dniach wolnych od pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.

W opinii wnioskodawców koszt dwóch z tytułu zmniejszenia wartości z podatku VAT wyniesie około 600 mln złotych.