Czytasz: Wigilia 2018: Kiedy wypada Wigilia? Czy w Wigilię idziemy do szkoły i pracy?

Wigilia 2018: Kiedy wypada Wigilia? Czy w Wigilię idziemy do szkoły i pracy?

Wigilia 2018 coraz bliżej, w związku z czym coraz częściej padają pytania dotyczące tego, czy Wigilia jest dniem wolnym od pracy i szkoły. Sprawdzamy!

Wigilia 2018 – Kiedy, w jaki dzień wypada?

Wigilia 2018 wypada w poniedziałek, 24 grudnia

24 grudnia 2018 dniem wolnym od pracy?

Dla wszystkich osób, które liczyły na to, że w Wigilię zamiast pójść do pracy, skupią się na świątecznych przygotowaniach, nie ma dobrych informacji. Wigilia, która wypada w poniedziałek, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły – Wasz szef może w ramach "prezentu", podjąć decyzję, że Wigilia będzie dniem, w którym nie musicie pracować. W takim wypadku, 24 grudnia jest wolny od pracy, podwładni nie muszą wybierać dnia urlopu wypoczynkowego, a szef ma obowiązek wypłacenia normalnego, tj. nieobniżonego wynagrodzenia. Wasz pracodawca może również zadecydować, że w Wiglię będziecie mogli pracować krócej niż zwykle.

24 grudnia zamknięte są uczelnie wyższe i szkoły. 

 Wigilia 2018 otwarte sklepy [GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW W WIGILIĘ]

 Mimo że Wigilia 2018 nie jest dniem wolnym od pracy, to sklepy otwarte są w niestandardowych godzinach. W myśl ustawy z 10 stycznia br., która dotyczy organiczenia handlu w niedzielę i święta, osoby pracujące w handlu, 24 grudnia mogą pracować tylko do godziny 14-tej. 

Wigilia 2018 – 24 grudnia 2018 wolny dla pracowników urzędów administracji rządowej

Nie wszyscy poniedziałek 24 grudnia spędzą w pracy. Zgodnie z zarządzeniem nr 17 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2018 r., 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządzowej. Oznacza to, że nieczynne w Wigilię będą m.in. urzędy wojewódzkie, Prokuratura, Powiatowe Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne czy Powiatowego Inspektoraty Nadzoru Budowlanego.

W zamiast za wolne w Wigilię 24 grudnia, pracownicy tych jednostek będą pracować 15 grudnia.

 Aby uruchomić grę "Znajdź elfa", kliknij przycisk „START". Gra automatycznie uruchomi się w trybie pełnoekranowym. Powodzenia!