Czytasz: Tak wygląda plac budowy. Czego?

Tak wygląda plac budowy. Czego?

Będzie najwyższa i najnowocześniejsza w Polsce. Zobacz jak przebiega proces budowy wieży kontroli lotów w Katowice Airport.

46 metrów wysokości będzie miał obiekt, który powstanie do 2018 roku. Dzięki tej inwestycji na lotnisku w Pyrzowicach będzie nowocześnie i bezpieczniej. Chodzi o nową wieżę kontroli lotów w południowo-wschodniej części portu Katowice Airport w Pyrzowicach. Wysokość operacyjna plasuje nową wieżę na czele rankingu wśród wież zarządzanych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Wieże kontroli lotów zarządzane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej:

W pierwszej połowie marca Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przekazała plac budowy o powierzchni 0,52 ha wykonawcy nowej wieży kontroli lotów firmie Budimex SA. Zgodnie z umową budowa potrwa 44 tygodnie. Planowany koszt inwestycji to 24,8 mln zł brutto.

Katowice Airport - budowa wieży kontroli lotów. Maj 2017 (fot. Krzemiński Photography):

Dlaczego powstaje nowa wieża kontroli lotów?

Konieczność budowy nowej, wyższej wieży w innej lokalizacji, wynikała ze zdecydowanej zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych samolotów oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód. Zmiany nastąpiły w związku z licznymi inwestycjami, które zarządca Katowice Airport, czyli Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA Oddział w Pyrzowicach, zrealizował w ostatnich latach.

- Po pierwsze wschodnia krawędź nowej drogi startowej, względem wschodniej krawędzi starej drogi jest przesunięta na wschód o 700 metrów. Po drugie na wschód rozbudowaliśmy płytę postojową nr 1. Ponadto w południowo-wschodniej części portu powstały: nowa baza cargo wraz z płytę postojową dla samolotów towarowych i nowa płyta do odladzania, wszystko połączone nowymi drogami kołowania - mówi Piotr Adamczyk, rzecznik Katowice Airport.

Zobacz filmik z placu budowy wieży kontroli lotów w Katowice Airport:

Nowa wieża zastąpi starą, “zaledwie” 23-metrową. Nowa wieża kontroli lotniska będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce i będzie mierzyć 46 metrów wysokości, z poziomem operacyjnym na wysokości 42 metrów. Stanowiska kontroli wieżowej, zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe, ale również zaplecze socjalne. W sumie 1,8 tysiąca m2 powierzchni i kubatura wynosząca przeszło 7,3 tysięcy m3.

Tak będzie wyglądać wieża kontroli lotów w Katowice Airport (wizualicje):

Budowa rozpoczęła się w marcu 2017, ma się zakończyć w przyszłym roku. Na 23 czerwca zaplanowano oficjalną uroczystość, wmurowanie kamienia węgielnego pod tę inwestycję.

Czytaj więcej