Czytasz: Wieża warta każdej ceny

Wieża warta każdej ceny

01:27
Muzeum Górnictwa Węglowego ma bardzo ambitne plany


Wieża ciśnień w Zabrzu przy ulicy Zamoyskiego nie ma szczęścia. Stoi i niszczeje od lat. Niebawem powinno się to zmienić. Miasto Zabrze, a konkretnie Muzeum Górnictwa Węglowego ma bardzo ambitne plany. Pojawia się pytanie o powodzenie tego przedsięwzięcia.

Kwestia własności

Wieża nie jest ani wpisana na listę zabytków, ani nie jest własnością miasta.

Jesteśmy na początku drogi - mówi dyrektor Muzeum Bartłomiej Szewczyk. 

Zapewnił nas, że rozmowy  z właścicielem wieży trwają. Jest pomysł na to, co tam zrobić i  z czego sfinansować. W trakcie spotkania poświęconego temu tematowi, padło pytanie ile miasto jest w stanie wydać na wieżę.

Wieża jest warta każdej ceny - tłumaczy prezydent Małgorzata Mańka-Szulik - ale czekamy na wycenę specjalistów.

Szacowana wartość projektu opiewa na ponad 21 mln złotych. Swoje “trzy grosze” ma dołożyć województwo z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nauka przez zabawę

Wieża ma zostać zrewitalizowana i ma tętnić życiem. Do projektu zaproszono naukowców związanych z Uniwersytetem Śląskim - geologa, fizyka, biologa i paleontologa. Nie będzie muzeum, będzie park rozrywki, który ma przyciągać turystów nie tylko z regionu, ale także z zagranicy. Będzie miejsce na sztukę, relaks i gastronomię. Zespołem kieruje prof. Janusz Janeczek z Uniwersytetu Śląskiego.

Nie będzie to jednorazowe wydarzenia, a coś co będzie zachęcać do częstszych odwiedzin. Będzie efekt “wow”  - mówi tajemniczo prof. Janeczek  - Tematem przewodnim będzie węgiel, ale jako, że mamy do zagospodarowania wieżę ciśnień, więc polejemy też wodę - dodaje prof. Janeczek.

W zmodernizowanych przestrzeniach planuje się również organizację spotkań, prezentacji oraz innych wydarzeń poświęconych materialnemu i niematerialnemu dziedzictwu a także działalność edukacyjną i społeczną. Termin realizacji przewidziano na lata 2017- 2019.

 

Czytaj więcej