Czytasz: Wierzę w zwierzę. O co chodzi?

Wierzę w zwierzę. O co chodzi?

,,Jestem ze świata, który umarł, ale mam nadzieję, że się odrodzi."

„Naprawdę zajmuję się zachowaniami zwierząt - a zajmując się zachowaniami zwierząt nie mogę nie zajmować się zachowaniami ludzi, bo jedno z drugiego wypływa i jedno na drugie ma przemożny wpływ. Chcąc nie chcąc muszę więc zajmować się nie tylko psami i kotami, ale również ich opiekunami. Tak najczęściej jest, że jeżeli w domu istnieje jakiś problem ze zwierzętami, okazuje się, że to w tej rodzinie tkwi problem. A zachowania zwierzęcia są tylko objawem tego problemu rodzinnego. Niechętnie odwiedzam schroniska. Przerasta mnie ogrom cierpienia, które tam spotykam i najczęściej wychodzę stamtąd z kolejnym domownikiem. Jestem wciąż niezmiernie szczęśliwa z tego powodu, że blisko mnie są zwierzęta. Codziennie mogłabym opowiadać o tych "najmilszych" zwierzętach, "najmilszych" zachowaniach, "najmilszych" przypadkach, bo wciąż dzieje się dzięki nim coś takiego, że człowiekowi robi się miękko na duszy. Zawsze gdy zwierzę pozwala mi na bliskość, czuję jego życzliwość, jestem zaszczycona, ale i zawstydzona. Jestem ze świata, który umarł, ale mam nadzieję, że się odrodzi.”

Dorota Sumińska –  lekarz weterynarii z wieloletnią praktyką, specjalistka chorób psów i kotów. Pisarka i dziennikarka, autorka wielu książek nie tylko o zwierzętach.  Podwarszawski dom dzieli z dwudziestką zwierząt zabranych z niedoli. Od lat zajmuje się krzewieniem wiedzy przyrodniczej w mediach. Prowadziła programy telewizyjne (Zwierzowiec w TVP1 i część o zwierzętach w Między kuchnią a salonem w TVN) i radiowe (Zwierzenia na cztery łapy w I Programie Polskiego Radia oraz od dwudziestu lat prowadzi Wierzę w zwierzę na antenie Tok FM. Z zamiłowania badaczka behawioru wszystkich zwierząt z człowiekiem włącznie. Wegetarianka.

Uwaga: Gość będzie podpisywał swoje książki.  

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań.

Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu we wtorki o godz. 17.30 w Kinoteatr RIALTO w Katowicach (ul. Św. Jana 24).

Czytaj więcej