Czytasz: Wielopoziomowe parkingi nie będą na czas

Wielopoziomowe parkingi nie będą na czas

Mają ułatwić parkowanie na Tylnej Mariackiej. - I ułatwią - zapewniają władze Katowic. Tyle, że nie w sierpniu przyszłego roku.

- To już nie fikcja, w Katowicach staną wielopoziomowe parkingi – obwieścił we wrześniu katowicki magistrat. I chwalił się wizualizacjami śmiałego pomysłu, który wyszedł prosto z katowickiej pracowni architektonicznej AiR Jurkowscy. Tzw. smart parkingi miały stanąć przy ul. Tylnej Mariackiej i pomieścić miały łącznie 240 samochodów. Już w sierpniu przyszłego roku. Ale tak się nie stanie.

Oferty były dwie. Zbyt drogie

- Musieliśmy unieważnić pierwszy przetarg na przebudowę strefy śródmiejskiej, w skład którego wchodziły także wielopoziomowe parkingi - informuje Dariusz Czapla z referatu prasowego urzędu miasta w Katowicach. Powód? - Otrzymaliśmy dwie oferty, obie daleko przekraczały kwotę, którą zarezerwowaliśmy na ten cel - rozkłada ręce Czapla.

Nowy przetarg? Bez zwłoki

Do przetargu stanął katowicki Dombud i konsorcjum hiszpańskich firm. Pierwsza spółka zaproponowała ok. 19, 8 mln zł, konsorcjum – ok. 23 mln zł. Tymczasem miasto na przebudowę obszaru przy ul. Dworcowej i Tylnej Mariackiej zarezerwowało nieco ponad 12 mln zł.

Kiedy ogłoszony zostanie kolejny przetarg? - Trudno powiedzieć. Zależy nam jednak, by zrobić to szybko. Budowa parkingów wielopoziomowych to tylko jeden z elementów całego planu przebudowy śródmieścia – zaznacza Czapla. Nie ukrywa jednak, że w sierpniu 2018 roku na Tylnej Mariackiej zaparkujemy jeszcze nie za pomocą ruchomej planety w jeden z 20 modułów.

Czytaj więcej