Silesion.PL

serwis informacyjny

Wielkie odkrycie naukowców Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii

Wielkie odkrycie naukowców Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii

Zespół naukowców z Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej osiągnął wyjątkowe osiągnięcie, które ma potencjał rewolucyjnie wpłynąć na wiele dziedzin naukowych. Przy wykorzystaniu skomplikowanej procedury syntezy, badacze zdołali opracować polimery, które dotychczas były drogie i trudno dostępne. Ta innowacyjna praca ma zastosowanie między innymi w nanomedycynie i telekomunikacji, otwierając nowe horyzonty dla badań interdyscyplinarnych.

Zespół pod kierownictwem Dr hab. inż. Dawida Janasa, profesora Politechniki Śląskiej, zdobył środki finansowe w ramach grantów przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Ich celem były badania związane z syntezą polimerów i nanorurek. Wyniki tych badań okazały się bezprecedensowe i otwierają nowe perspektywy dla naukowców na całym świecie.

Dzięki synergistycznemu połączeniu kompetencji z zakresu chemii polimerów i nanomateriałów, dokonaliśmy przełomu w zakresie oczyszczania jednościennych nanorurek węglowych, co otwiera drogę do zastosowania tych bardzo obiecujących materiałów w wielu gałęziach gospodarki takich jak nanomedycyna, telekomunikacja czy mikroelektronika. Jednościenne nanorurki węglowe otrzymuje się w formie mieszanin zawierających kilka do kilkunastu typów nanorurek o różnych właściwościach. By umożliwić ich wykorzystanie w przemyśle, należy taką złożoną mieszaninę rozdzielić na czynniki pierwsze – wyjaśnia dr hab. inż. Dawid Janas, prof. PŚ. Naukowiec dodaje, że owe nanorurki są bardzo małe (średnica w zakresie jednej miliardowej metra), a to sprawia, że ich oczyszczanie stanowi duże wyzwanie.

Dr hab. inż. Dawid Janas
Dr hab. inż. Dawid Janas

W mojej grupie otrzymaliśmy szerokie spektrum polimerów, które przebadaliśmy pod kątem możliwości oczyszczania takich mieszanin. Odkryliśmy, że jeden z otrzymanych polimerów posiada niezwykłą tendencję do owijania się wokół tylko jednego typu nanorurek (tych o najmniejszym rozmiarze) spośród kilkunastu, dzięki czemu wydzieliliśmy ten nanomateriał i zademonstrowaliśmy jego duży potencjał aplikacyjny – dodaje dr hab. inż. Janas.

To odkrycie nie tylko ma ogromne znaczenie dla interdyscyplinarnych dziedzin nauki, lecz także ma potencjał przyspieszyć tempo badań w obszarach takich jak nanomedycyna czy telekomunikacja. Nanorurki węglowe, których synteza była głównym celem badań, znajdują zastosowanie w różnorodnych dziedzinach, co czyni je kluczowym narzędziem dla wielu naukowców.

Dr hab. inż. Dawid Janas podkreśla, że osiągnięcie to jest rewolucyjne przede wszystkim ze względu na prostotę proponowanej metody syntezy. Ta prostota ma umożliwić naukowcom z całego świata łatwiejsze i bardziej wydajne prowadzenie badań nad nanomateriałami. To otwiera nowe perspektywy dla nauki i zachęca do interdyscyplinarnych badań.

Jednym z kluczowych aspektów tego osiągnięcia jest także obniżenie kosztów produkcji. Dzięki innowacyjnym technikom syntezy opracowanym przez zespół Politechniki Śląskiej, polimery mogą być uzyskiwane w relatywnie niedrogi sposób, nawet dziesięciokrotnie taniej niż dotychczas. To istotny krok naprzód, który sprawia, że badania w obszarze nanomateriałów stają się bardziej dostępne i przystępne dla szerszego grona naukowców.

Odkrycie zespołu Politechniki Śląskiej otwiera nowe drzwi dla nauki i potencjalnych zastosowań nanorurek węglowych. To kolejny dowód na to, jak nauka może przyczynić się do zmiany świata i otwierać nowe perspektywy dla interdyscyplinarnych badań i innowacyjnych rozwiązań.

Źródło:Politechnika Śląska

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze