Czytasz: Wielkie imprezy na otwarcie Stadionu Śląskiego (PROGRAM)

Wielkie imprezy na otwarcie Stadionu Śląskiego (PROGRAM)

"Chcemy, żeby to mieszkańcy naszego regionu otworzyli Stadion Śląskim".

Marszałek województwa zapowiedział imprezy, które w najbliższym czasie odbędą się z okazji ponownego otwarcia Stadionu Śląskiego.

- Chcemy, żeby to mieszkańcy naszego regionu otworzyli Stadion Śląski - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

PKO Silesia Marathon 1 października

Oficjalne otwarcie zapowiedziano na 1 października. Wówczas stadion stanie się metą biegu PKO Silesia Marathon.

- Będzie to dzień otwarty, każdy będzie mógł przyjść na stadion, liczymy, że w dużej mierze wypełni się nie tylko biegaczami – mówi Bohdan Witwicki organizator maratonu. Jego trasa poprowadzi przez cztery śląskie miasta: Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. Do biegu już zgłosiło się ponad 5 tys. biegaczy. Na stadionie będą towarzyszyć im rodziny, znajomi, przyjaciele. - Będą kibicować i dodawać otuchy zawodnikom, ale myślę, że dużo ludzi zjawi się tu po prostu po to, aby zobaczyć ten obiekt – dodaje Witwicki.

Sportowa lekcja historii 

 Podczas maratonu zaplanowano wiele atrakcji. Jedną z nich będzie lekcja historii.

- Wracamy 60 lat wstecz do wielkiego wydarzenia, które miało miejsce na Stadionie Śląskim – zapowiada Witwicki.


- To piąta sportowa lekcja historii. Tym razem będzie to przypomnienie meczu z 1957 r., Polska – Związek Radziecki. Dwie bramki Cieślika zdecydowały o naszym zwycięstwie. To był jeden z najważniejszych meczów w polskiej historii piłki nożnej, pokonaliśmy wówczas ciemiężcę, który nas gnębił – mówi Zbigniew Cieńciała,  dziennikarz redakcji katowickiego „Sportu” i prezes fundacji reprezentacji śląska oldbojów.

- Dla naszych rodziców była to wówczas bardzo wielka radość, potrafiliśmy zrewanżować się na boisku za te wszystkie niedogodności, które w codziennym życiu nas dotykały – dodaje.

- Pamiętamy wygraną 2:1, dwa gole Gerarda Cieślika, to było coś ważniejszego niż Mistrzostwa Świata, spróbujemy się przenieść w atmosferę tamtych dni – zaprasza Saługa.

Podczas maratonu na koronie stadionu będzie przygotowana również specjalna strefa przez Akademię Wychowania Fizycznego, prezentująca różne wydarzenia sportowe. - Będzie również strefa dla dzieci i młodzieży, którą przygotowujemy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki – zapowiada Witwicki.

Kwalifikacje U19 7 i 10 października 2017

Marszałek zaprasza na stadion również 7 i 10 października. - Odbywać się będzie turniej kwalifikacyjny reprezentacji U19 Mistrzostw Europy — zapowiada Saługa. W sobotę o godz. 16 rozegrany zostanie mecz Polska-Białoruś a we wtorek Białoruś – Irlandia Północna. - Te wydarzenia będą otwarte dla naszych mieszkańców i każdy, kto zechce, będzie mógł tu przyjść, usiąść na trybunach i kibicować – dodał Saługa.

Rajd Śląska 2017 13-15 października

Marszałek zapowiedział także Rajd Śląska, który od 13 do 15 października przejeżdżać będzie przez nasze województwo. Stadion posłuży wówczas jako park serwisowy.

- To na początek, mamy w planach wiele wydarzeń na rozruch stadionu – podsumował Saługa.


„Partnerem projektu jest Stadion Ślaski i Park Śląski”

Czytaj więcej