News

Wielki Finał Maratonu Pisania Listów Amnesty International

Maraton organizowany jest od lat około 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Już ponad 140 tys. listów w obronie osób, których prawa zostały złamane, napisano w Polsce w ramach Maratonu Pisania Listów Amnesty International – oszacowano wstępnie w sobotę. Podczas Wielkiego Finału Maratonu AI uhonorowała nagrodą Pióro Nadziei Pawła Cywińskiego z uchodźcy.info.

Maraton organizowany jest od lat około 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym roku akcja odbywa się po raz siedemnasty, między 1, a 10 grudnia. Na zakończenie każdej edycji ma miejsce dwudniowy Wielki Finał Maratonu.

Ostateczna liczba listów, które pisano w około 700 miejscach w Polsce, będzie znana po zebraniu wszystkich informacji. W zeszłym roku na całym świecie w ramach maratonu pisania listów podjęto 4,6 mln akcji; w samej Polsce napisano ponad 350 tys. listów.

W sobotę - w pierwszym dniu Wielkiego Finału Maratonu w Warszawie, AI uhonorowała nagrodą Pióro Nadziei Pawła Cywińskiego, twórcę portalu uchodźcy.info

Wyróżnienie Pióro Nadziei przyznawane jest osobom, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej i przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka.

"Paweł Cywiński jest człowiekiem, który współtworzy portal uchodźcy.info - wyjątkową inicjatywę oddolną, która bardzo pomaga walczyć z bardzo silnym procesem mitotwórczym wokół tematyki uchodźczej. Uchodzcy.info jest miejscem, gdzie pojawiają się bardzo rzetelne informacje dotyczące problemu uchodźców na całym świecie. Są to na dodatek informacje podane w atrakcyjnej formie" - powiedziała dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin.

"To wszystko jest możliwe dlatego, że współpracuje z fantastycznymi ludźmi - nas jest kilkanaście, w porywach do kilkudziesięciu osób. Bez nich nic by się nie udało. Każdy wnosi tam siebie, swoją ciężką pracę, wiedzę i umiejętności. Bardzo im wszystkim dziękuje" - powiedział Cywiński.

"Strona uchodzcy.info powstała z myślą o podnoszeniu świadomości społecznej na temat uchodźców w Polsce i Europie poprzez upowszechnianie rzetelnej wiedzy i obalanie stereotypów. Jest również rodzajem przewodnika po różnych formach zaangażowania i pomocy – zawiera praktyczną wiedzę i najpotrzebniejsze narzędzia. Jej zadaniem jest zachęcanie i inspirowanie do działań na rzecz uchodźców w jak najszerszym zakresie – od walki z mową nienawiści, przez działania edukacyjne i medialne, po bezpośrednią pomoc potrzebującym" - czytamy na portalu.

Nagroda Pióro Nadziei przyznawana jest przez AI od 2002 r. Wśród laureatów są m.in. Andrzej Goszczyński, Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Michał Majewski, Paweł Reszka i Wojciech Tochman.

Podczas tegorocznej akcji Amnesty International nawołuje do pisania m.in. w sprawie Tanera Kilica, który ujawniał naruszenia praw człowieka w Turcji, jako prezes Amnesty International w tym kraju. W czerwcu tego roku trafił do więzienia. Miesiąc później aresztowano 10 innych aktywistów praw człowieka. Całej grupie postawiono zarzuty o członkostwo w organizacji terrorystycznej. W efekcie światowego oburzenia "10 ze Stambułu" uwolniono za kaucją. Taner nadal jest w więzieniu.

Amnesty wspiera w tym roku podczas maratonu także m.in. Ni Yulan z Chin. Jak podaje AI, od lat odważnie przeciwstawia się ona ciągłym atakom, inwigilacji, zastraszaniu i nadużyciom wobec ludzi, których eksmitowano z ich własnych domów. Sama została brutalnie pobita przez policję, w wyniku czego musi się poruszać na wózku inwalidzkim. Władze śledzą i ścigają ją od prawie 20 lat. Ni Yulan i jej rodzina są eksmitowani z każdego domu, w którym chcą zamieszkać.

Listy pisać można także w sprawie Clovisa Razafimalala, walczącego o ochronę lasu deszczowego na Madagaskarze, który - jak podaje AI - został skazany na podstawie fałszywych zarzutów i w każdej chwili może trafić do więzienia, a także Tadjadine Mahamata Babouri, znanego, jako Mahadine, który został aresztowany, pobity i jest więziony za krytykę rządu Czadu zamieszczoną na Facebooku.

Na stronie www.amnesty.org.pl/maraton zamieszczone są historie osób, w obronie których pisane są listy. (PAP)

autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Czytaj więcej

Zmiana kategorii na: Kultura