Czytasz: Wielka sztuka w kinie
W Kinie Rialto rusza cykl Wystawy na Ekranie. Obrazy, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, w znakomitej jakości obrazu HD.

Serię otwiera film Osobliwy świat Hieronymusa Boscha. W cyklu pojawią się także Claude Monet, Francisco Goya, Henri Matisse czy Michał Anioł.

To niezwykła seria, która przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła oraz przedstawia fakty i ciekawostki z życia największych artystów malarzy świata. Widzowie będą mogli zobaczyć wystawy uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób.

Nietypowe zwiedzanie

Obrazy, rzeźby i grafiki będzie można oglądać z różnych perspektyw i w znakomitej jakości obrazu HD. Wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Pomysłodawcą i głównym producentem całego przedsięwzięcia jest Phil Grabsky. Przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom z całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.

 Na początek Hieronim Bosch

Film powstał podczas niezwykłej, absolutnie wyjątkowej wystawy, dzięki której w jednym miejscu, rodzinnym mieście Boscha w Holandii, zgromadzono praktycznie wszystkie jego najważniejsze obrazy i rysunki, rozsiane na co dzień na całym świecie. Tę olbrzymią ekspozycję odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających, dziwiąc się ekscentrycznym wizjom Boscha.

Film Grabsky’ego zadaje pytanie, kim był Hieronymus Bosch? Dlaczego jego dziwne i fantastyczne obrazy stały się tak popularne? Jak twórczość tego niderlandzkiego malarza łączy sztukę średniowieczną i świat renesansowy? Skąd wreszcie czerpał inspirację, skąd mogły się wziąć jego niekonwencjonalne i ponadczasowe, pełne skomplikowanej symboliki, wizje?

Wielka sztuka w wersji interaktywnej

W sieci można oglądać interaktywną wersję arcydzieła Hieronima Boscha Ogród rozkoszy ziemskich. Jest ona dziełem Pietera van Huijstee, który jest także twórcą filmu dokumentalnego zatytułowanego Hieronim Bosch, naznaczony przez diabła.

Prezentacja znajduje się na stronie tutaj:

Można się po niej swobodnie poruszać, wybrać dowolne miejsce, przyjrzeć się szczegółom i posłuchać lektora, który opowiada o powstaniu dzieła i tłumaczy, co przestawia. A wszystko w niezwykłej oprawie muzycznej. 

Tryptyk Boscha powstał ok. 1500 r. Przedstawia stworzenia świata, grzech i zło, które zaczynają go przenikać. Obraz podzielony jest na trzy części: Eden, Ogród rozkoszy ziemskich i Piekło. Kiedy skrzydła tryptyku są zamknięte, widoczna jest moment stworzenia Ziemi przez Boga.


Harmonogram cyklu w Kinie Rialto:

7 stycznia 2017, godz. 18:00 - Osobliwy świat Hieronymusa Boscha

15 stycznia 2017  i 29 stycznia 2017, godz. 18:00 - Goya. Widzenie ciała i krwi

26 lutego 2017 i 12 marca 2017, godz. 18:00 - Ja, Claude Monet

18 marca 2017 i 26 marca 2017, godz. 18:00 - Renoir poważany i znieważany

23 kwietnia 2017 i 7 maja 2017, godz. 18:00 - Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse’a

21 maja 2017 i 4 czerwca 2017, godz. 18:00 - W ogrodzie artysty malarza. Amerykański impresjonizm

25 czerwca 2017 i 2 lipca 2017, godz. 18:00 - Michał Anioł. Miłość i śmierć

Czytaj więcej