Czytasz: Wielka przebudowa w Katowicach

Wielka przebudowa w Katowicach

Katowice czeka inwestycja, którą można przyrównać do przebudowy ronda i budowy tunelu pod Spodkiem.

 

Na skrzyżowaniu w Piotrowicach powstanie dwupoziomowe bezkolizyjne rondo. Inwestycja ruszy w tym roku. Rozbudowany zostanie także odcinek ulicy 73 Pułku Piechoty. 

Ministerstwo Rozwoju ogłosiło listę inwestycji drogowych, które otrzymały środki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wśród wymienionych projektów znalazły się aż dwie inwestycje drogowe w Katowicach dotyczące przebudowy drogi DK 81 na dwóch fragmentach, które zostały zaprezentowane podczas wspólnej konferencji prasowej Marcina Krupy, prezydenta Katowic oraz Mariusza Trepki, wicewojewody śląskiego.

- Siedem miast z województwa śląskiego otrzymało dofinansowanie o łącznej wartości przekraczającej miliard złotych - mówił w czwartek w Katowicach wicewojewoda Mariusz Trepka. 

 

Zdaniem prezydenta Marcina Krupy, Katowice czeka inwestycja, którą można przyrównać do przebudowy ronda i budowy tunelu pod Spodkiem. Koszt rozbudowy Drogi Krajowej nr 81 w Katowicach wynosi niemal 550 milionów złotych. 100 milionów zainwestuje miasto. Pozostałą kwotę zapewnia Ministerstwo Rozwoju ze środków unijnych.

- Z dzielnicy Ligoty do Piotrowic inwestycja będzie realizowana na obecnym poziomie, gdzie znajdzie się rondo turbinowe, które będzie ukierunkowywało wyloty z tego skrzyżowania bez konieczności przecinania pasów ruchu. Natomiast na DK81, cały tranzyt będzie szedł w odkrytym poziomie -1, czyli w wykopie - tłumaczy Marcin Krupa. 

Wykop będzie się rozpoczynał od wiaduktu kolejowego przy ulicy Kościuszki. Kończyć się będzie na wysokości salonów samochodowych w kierunku na Wisłę. Przebudowa ma potrwać dwa lata i będą to trudne lata dla kierowców. 

- Aktualnie to skrzyżowanie przemierza średnio 25 tysięcy samochodów dziennie. To granica przepustowości tego odcinka. W 2019 roku ma nią przejechać dwa razy więcej samochodów - ocenia Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu miasta Katowice. 

Rozbudowie poddany zostanie także odcinek ulicy 73 Pułku Piechoty. Stanie tam wielopoziomowe skrzyżowanie, które rozdzieli tranzyt od ruchu lokalnego. Ten etap pochłonie 400 milionów złotych.

150 milionów złotych trafi do Bielska-Białej na rozbudowę DK52 w miejscu skrzyżowania ul. Krakowskiej i Żywieckiej.

Czytaj więcej