Czytasz: “Wielką płytę czeka dobra przyszłość”

“Wielką płytę czeka dobra przyszłość”

Rząd uspokaja mieszkańców "wielkiej płyty" i planuje program termomodernizacji.

Bloki z wielkiej płyty wciąż są ważną częścią krajobrazu Polski. Tego rodzaju budynki był masowo stawiane w PRLu. Według szacunków - w całym kraju jest ich około 60 tysięcy, co przekłada się na 4 miliony mieszkań, w których mieszka nawet 12 milionów osób. Większość z tych budynków została wykonana w technologii płyt trójwarstwowych bez przeprowadzonej termomodernizacji. Mieszkańcy niektórych z nich mogą stać się beneficjentami programu rządowego.

- Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość. Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków - mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń - O wielką płytę trzeba jednak dbać - dodał wiceminister.

Ministerstwo planuje wprowadzić dofinansowanie do termomodernizacji i wzmocnienia płyt. W przypadku docieplania wkład środków publicznych w inwestycję wyniesie ok. 16% całości kwoty, a w przypadku wzmocnienia płyt - nawet 50%. Rząd planuje przeznaczyć na te inwestycje około 7 mld zł.

Instytut Techniki Budowlanej przeprowadził przez ostatnie dwa lata kontrolę około 300 budynków skonstruowanych z wielkiej płyty. Jednak to tylko kropla w morzu - takich budynków jest w Polsce około 60 tys., z czego 50 tys. z nich to budynki wykonane w technologii płyt trójwarstwowych.