Czytasz: Tak ostro jeszcze nie było! Wielka debata w Silesion.pl

Tak ostro jeszcze nie było! Wielka debata w Silesion.pl

Starcie Ilony Kanclerz, Jarosława Gwizdaka, Marcina Krupy i Jarosława Makowskiego - kandydatów na prezydenta Katowic.

Śledziliśmy ich kampanię od samego początku. Prowadziliśmy wywiady i rozmowy. Wczytaliśmy się w ich programy stawiając często niewygodne pytania. Bezlitośnie komentowaliśmy ich wpadki. Wskazywaliśmy na mądre i potrzebne rozwiązania. Przeprowadziliśmy sondaż, którego wyniki zaskoczyły niejednego. Teraz czas na bezpośrednie starcie czwórki kandydatów.

 

RELACJA NA ŻYWO:

19:33 Kamil Durczok przedstawił najnowszy sondaż portalu Silesion.pl, dotyczący wyborów na prezydenta Katowic:
Marcin Krupa 33,1%
Jarosław Makowski 22,6%
Ilona Kanclerz 16,2 %
Jarosław Gwizdak 5,5%

19:29 Mirosław Korbasiewicz krótko o swoim programie: To program elektrowni pseudoatomowych z patentu prof. Wrzesińskiego oraz budownictwo małych domków dla ludzi niezamożnych, którzy są niepełnosprawni oraz tych, którzy zostawi w reprywatyzacji wyrzuceni na bruk.

19:25 Czas dla Adama Słomki, który wraz ze swoimi zwolennikami od początku debaty okupował scenę, na której prowadzono debatę.
- Tych czworo kandydatów, którzy tu siedzą to przedstawiciele establishmentu, dlatego zabrakło trójki pozostałych kandydatów - kandydatów opozycji. To troszkę inne światy, inne wrażliwości. Ja jako kandydat na prezydenta mam swój pomysł. Powinniśmy z II RP skopiować Bank Komunalny, a z Kanady - pieniądz lokalny.

19:20 Jarosław Makowski pyta Ilony Kanclerz: na twoich listach 5 okręgów i tylko w jednym na pierwszym miejscu jest kobieta, jak to jest z promocją kobiet?
Kanclerz: U nas to kwestia wyboru. Jeśli jakaś pani chce, to otrzymuje to, czego oczekuje.
Jarosław Makowski do Marcina Krupy: Obiecał pan budowę basenów, nie ma basenów. Obiecał pan kolejkę, nie ma. Obiecał pan Katowickie Centrum Nauki, nie ma. Czy powierzyłby remont mieszkania firmie, która nawala?
Krupa: Jak się zacznie remontować, to się okazuje, że trzeba wymienić rurkę, wiele rzeczy, które nie były planowane. Najpierw pomysł, wybór miejsca, studium, badania geologiczne. Nie muszę się tłumaczyć, co roku tłumaczę się mieszkańcom ze swojego programu.
Jarosław Makowski do Jarosława Gwizdaka: Jaką pierwszą decyzję by Pan podjął, gdyby został Pan prezydentem.
Gwizdak: Zaprosiłbym wszystkich Katowiczan na rynek, żeby porozmawiać, dowiedzieć się czegoś o mieście. W mieście, w którym 16% bierze udział w budżecie obywatelskim, głosuje w najprostszych możliwych wyborach to myślę, że trzeba budować tego rodzaju relacje.

19:15 Marcin Krupa pyta Ilonę Kanclerz o to, jaki wiadukt chce wybudować?
Kanclerz: Trzeba skomunikować na nowo dworzec autobusowy i autostradę A4.
Marcin Krupa pyta Jarosława Gwizdaka: Która z linii tramwajowych jest rentowna, ile powinien kosztować bilet?
Gwizdak: Było kryterium dochodowe opłacalności ok. 4. tys. pasażerów. Bilet nie powinien kosztować w ogóle. Mamy takie założenie, żeby obniżać koszty biletów.
Marcin Krupa do Jarosława Makowskiego: Czy Pan ma wiedzę, jakie dochody uzyskuje szpital w Murckach, jak jest finansowany, zna Pan program naprawczy?
Makowski: Program naprawczy przeczytałem, ale Pan chciał ten szpital sprzedać. To jedyny szpital miejski. Pan chciał się go pozbyć. W programie jest to, że Pan odnowi szpital, problem polega na tym, że na dziś nic Pan nie zrobił.

19:10 Jarosław Gwizdak pyta Jarosława Makowskiego: jak powie Pan swoim gościom na Nikiszu, jak w restauracji kelner opowie o menu po śląsku?
Makowski: Zjedzą to co będą chcieli, wszystko jest pyszne. Nigdy nie mówiłem, że mówię o Śląsku.
Jarosław Gwizdak pyta Ilonę Kanclerz, kim jest sierżant rowerowy?
Kanclerz: To osoba, która się zajmuje rowerami.
Gwizdak dopowiada: Sierżant to znak drogowy, a oficer rowerowy - to urzędnik.
Jarosław Gwizdak pyta Marcina Krupy - co przeczytałbym w takim materiale jak Pan wysłał do mieszkańców, o sobie?

19:07 Ilona Kanclerz pyta Marcina Krupy: Nie jest panu wstyd wysyłać paszkwil do naszych domów i takie bzdury (pokazując gazetę Forum Samorządowego)?
Krupa: Tu są informacje, które zdobyliśmy o kandydatach. Jeśli jest tam nieprawda, proszę zgłosić - sprostuję.

19:05 Ilona Kanclerz do Jarosława Makowskiego: Dlaczego jesteś hipokrytą i kandydujesz, gdy kobieta kandyduje? Mówiłeś, że kobiety muszą mieć swój czas.
Makowski: Ilona, obiecuję że zagłosuję na Ciebie.

19:03 Ilona Kanclerz do Jarosława Gwizdaka: Nie udało Ci się pozbierać wszystkich okręgów, jak zamierzasz rządzić?
Gwizdak: Uznaliśmy, że nie będziemy kręcić i kombinować i tam, gdzie mieliśmy po jednej osobie nie zgłaszaliśmy list. Każde rządzenie jest oparte na podejmowaniu decyzji i pracy z ludźmi, a z tym mam spore doświadczenie jako sędzia.

19:02 Rusza druga tura debaty - pytania kandydatów do... kandydatów.

19:00 Jarosław Gwizdak chce odzyskać Katowice dla mieszkańców. - Jako prezes sądu chciałem przybliżać sąd ludziom. Miasto powinno projektować się jak dom, a dom - jak miasto. Chcemy budować nowy obraz miasta, takie Katowice 2.0 - tłumaczy.

18:55 Jarosław Makowski przypomniał słowa Jarosława Kaczyńskiego o "ukrytej opcji niemieckiej" na Śląsku. - Obraża Ślązaków. Kaczyński nie lubi samorządności - powiedział Makowski. Dodał też, że Marcin Krupa nie jest fanem Metropolii - choć Krupa przypomniał, że sam ją tworzył.

18:51 
Ilona Kanclerz przypomina, że żyjemy w społeczeństwie obywatelskim i podejmowała próby współpracy z partiami centralnymi. - Mamy tu okazję, by stworzyć na Śląsku nową jakość, naszą inicjatywę - między wojną Pisowską a PO.

18:48 Marcin Krupa mówi o odwołaniu kontrowersyjnej inwestycji budowlanej w Katowicach - aparthotelu. Przyznaje, że był to błąd i zgoda na budowę będzie cofnięta.

18:44 Jarosław Gwizdak nie widzi dużych zmian w Katowicach. Zauważa "oddech Uszoka" na plecach Marcina Krupy.

18:40 Jarosław Makowski zapewnia, że będzie rozmawiał z ludźmi. - Marcin Krupa nie chce pójść do ludzi, na Szopienice, za to chodzi po radach parafialnych, żeby agitować. To mi się nie podoba - mówi Makowski.

18:37 Ilona Kanclerz: Każdy ma prawo do zmiany. W Katowicach mieszkają bardzo różni ludzie, każdy ma prawo do wybierania swojej drużyny. Bogusław Ciok zmienił zdanie i swoją niefortunną wypowiedź sprzed lat pod naszym wpływem.

18:33 Czy Marcin Krupa nie żałuje, że nie odciął się od poparcia Jarosława Kaczyńskiego? - Jestem kontynuatorem bezpartyjnego samorządu, wielokrotnie to podkreślałem. Forum Samorządowe współpracowało ze wszystkimi, cała wartość to jest, że nie przeniesiemy warszawskich wojenek partyjnych do Katowic.

18:29 Jarosław Gwizdak został zapytany o to, jak mając skromny budżet na swoją kampanię, chce przekonać ludzi, że ma kompetencje do zarządzania prawie 3-miliardowym budżetem miasta. - Chcemy być jak One Lemon tej kampanii, a nie jak koncerny. Dokładnie obejrzymy każdy grosz - zapewnia Gwizdak.

18:24 Jarosław Makowski deklarował, że każdy mieszkaniec ma prawo do miasta. Jak chce rozwiązać spór między miastem a prywatnym inwestorem? Czy ważniejsze jest prawo własności czy estetyka miasta?

18:19 Ilona Kanclerz pytana o swój pomysł poprowadzenia linii tramwajowej pod rynkiem uznała, że nie zna kosztów takiej inwestycji. Jej zdaniem jeszcze nie czas na takie wyliczenia.

18:15 Prezydent Marcin Krupa uważa, że rozliczył się ze swoich obietnic wyborczych, dlatego z czystym sumieniem ogłosił nowe punkty programu, który chce zrealizować w czasie kolejnej kadencji.

SILESION.PL I TEATR KOREZ ZAPRASZAJĄ NA STARCIE CZWÓRKI KANDYDATÓW NA PREZYDENTA KATOWIC!

Do debaty zaprosiliśmy Ilonę Kanclerz ze Śląskiej Partii Regionalnej; sędziego Jarosława Gwizdaka, założyciela stowarzyszenia Prawo do Katowic; urzędującego prezydenta Marcina Krupę startującego z poparciem swojej macierzystej formacji Forum Samorządowego, ale także PiS i SLD; oraz Jarosława Makowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej tworzonej przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Inicjatywę Polską.