Czytasz: Nowa atrakcja będzie hitem? "Można tam spotkać śląskie duchy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nowa atrakcja będzie hitem? "Można tam spotkać śląskie duchy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przepłyń pod Zabrzem 40 metrów pod ziemią. Już od piątku.

Od piątku odwiedzający Zabrze będą mogli skorzystać z jego najnowszej, i na pewno z jednej z najciekawszych, atrakcji. To podziemna trasa, której część trzeba przepłynąć łodzią. Goście Sztolni Królowa Luiza będą mieli do pokonania ponadkilometrowy odcinek, a wrażeń nie zabraknie.

Cała trasa to ok. 2,5 h zwiedzania, z czego odcinek wodny zajmuje ok. 30 minut. Atrakcji jest wiele, począwszy od przewodnika, pokazującego realia XIX-wiecznego górnictwa, przez wrażenia dźwiękowe (słychać z głośników śpiew kanarków), po wrażenia wizualne (zobaczcie zdjęcia).

Ale najciekawszy jest chyba sam rejs łodzią. Podróż wąskim chodnikiem (łodzie obijają się często o ściany), także w całkowitej ciemności, z towarzyszeniem kapiącej wody (gościom rozdaje się peleryny) gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Trasę wydrążono 40 metrów pod ziemią w XIX wieku. Łączyła wówczas Królewską Hutę z Zabrzem i służyła transportowi węgla jako Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Po II wojnie światowej zasypano jej wejście, a w ostatnich latach trwały prace mające umożliwić udostępnienie jej turystom.

wideo: TVN24/x-news