Czytasz: Wielka akcja w małej Pszczynie

Wielka akcja w małej Pszczynie

Zielona Pszczyna ma poważny problem z niską emisją.

„Kto z hasioka piec fuTRUJE, tego kosa pocałuje”.  To hasło kampanii przygotowanej przez władze Pszczyny. Miasto chce wywołać dyskusję nad sposobami opalania domów.

Do mieszkańców trafiło 12 tys. broszur, w walce z niską emisją pomóc mają też plakaty informacyjne i serwis opalajzglowa.pl.

Mówią o niej „Perła Górnego Śląska”, ale zielona Pszczyna ma poważny problem z niską emisją. Znalazła się na drugim miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast UE przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Według informacji WHO z maja br. średni roczny poziom zanieczyszczenia tzw. pyłem zawieszonym PM2,5, który jest jednym ze składników zanieczyszczeń z niskiej emisji, przekracza w Pszczynie 40 mikrogramów na metr sześciennych. W trójce europejskich miast, gdzie także przekroczona jest ta wartość, znajdują się jeszcze Żywiec i bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne, zbliżające się do tej wartości miasta, to Rybnik i Wodzisław Śląski.

Władze Pszczyny chcą z tym walczyć.

Do mieszkańców gminy trafiły ulotki. Prezentujemy w nich, jak niewiele trzeba, aby ulepszyć techniki ogrzewania. Nie jest to wydawnictwo naukowe, a mały instruktaż, z którym poradzi sobie każdy, kto opala swój dom węglem bądź drewnem – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Mieszkańcy gminy dowiedzą się z ulotki m.in. o tym, że do końca roku powstać ma dokument Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Pszczyny. Miasto chwali się też, że straż miejska przeprowadza kontrole palenisk, w podstawówkach odbywają się ekologiczne warsztaty, w zagrodzie Żubrów powstała nowa ścieżka przyrodniczo-ekologiczna, a na DK-1 będzie obowiązywał zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe. Podobnie jak Mikołów i Bytom, Pszczyna rozpoczyna także pokazy właściwego palenia w piecach.


3 mln zł na nowe oświetlenie i 250 tys. zł na dotację do pieców

Do poprawy jakości powietrza w zielonej gminie ma się przyczynić także wymiana 2,5 tys. opraw oświetleniowych na nowoczesne ledy. Na ten cel Pszczyna pozyskała prawie 3 mln zł dotacji. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ponadto według szacunków miasta, wymiana oświetlenia ulicznego może przynieść oszczędności w opłatach za energię elektryczną. 


W planie budżetu na 2017 rok znalazła się też kwota 250 tys. zł, którą gmina zamierza przeznaczyć na przygotowanie programu dopłat do wymiany źródeł ciepła – mówi Skrobol.

Czytaj więcej