Czytasz: Wielcy wygrani i wielcy przegrani II tury wyborów [AKTUALIZACJA]

Wielcy wygrani i wielcy przegrani II tury wyborów [AKTUALIZACJA]

Polityczny krajobraz po drugiej turze. Kto wygrał? Kto przegrał?

Pierwsza tura nie rozstrzygnęła kto zostanie prezydentem Bielska-Białej, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Świętochłowic, Raciborza, Żor i Zawiercia. Zmiany są pewne w Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach.

Niedziela przyniosła zmiany w fotelach prezydentów.
Władzę utrzymała zaledwie trójka dotychczasowych włodarzy miast. W Żorach rządzić będzie nadal Waldemar Socha. Władzę w mieście sprawuje nieprzerwanie od 1998 roku. Socha w niedzielnych wyborach samorządowych zdobył 54,98 proc. głosów. Bez zmian także w Zabrzu. Małgorzata Mańka-Szulik w fotelu prezydenta zasiada od 2006 roku. Pozostanie w nim przez kolejne 5 lat. Zwyciężyła z Agnieszką Rupniewską zdobywając zaledwie 51,59 proc. głosów. Stanowisko utrzymała także Grażyna Dziedzic. Zdobyła 61,77 głosów mieszkańców Rudy Śląskiej.

Pewne było, że po niedzielnych wyborach zmieni się prezydent Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej i Mysłowic. Sukcesja powiodła się zarówno Zbigniewowi Podrazie, jak i Jackowi Krywultowi. Obaj zasiądą w ławach radnych. Wskazani przez nich następcy rozpoczną kolejny etap w rozwoju miast. Marcin Bazylak zdobył 61,25 proc. głosów i przez 5 lat będzie rządził Dąbrową Górniczą. Jarosław Klimaszewski popierany przez Jacka Krywulta kandydat Koalicji Obywatelskiej pokonał Przemysława Drabka zdobywając 55,5 proc. głosów. W Mysłowicach wygrał Dariusz Wójtowicz. Pokonał posła Wojciecha Króla zyskując poparcie 54,16 proc. mysłowiczan.

Do zmian, które sygnalizowała już pierwsza tura doszło w Bytomiu i Raciborzu. Mariusz Wołosz umocnił swoją przewagę nad Damianem Bartylą i to on będzie rządził Bytomiem. Z kolei po 12 latach z urzędem prezydenta Raciborza żegna się Mirosław Lenk. Jego miejsce zajmie Dariusz Polowy. Do niespodzianki doszło w Zawierciu. Tam Łukasz Konarski pokonał Witolda Grima, choć w pierwszej turze to Grim był minimalnie lepszy.

Wielką niespodzianką są wyniki wyborów w Świętochłowicach. Tam bardzo dokładnie przeliczano głosy oddane na Daniela Begera i Dawida Kostempskiego. Urzędujący prezydent przegrał o zaledwie 122 głosy. Daniel Beger wygrywa fotel prezydenta Świętochłowic z poparciem 50,35 proc. mieszkańców.

Czytaj więcej