Silesion.PL

serwis informacyjny

Więcej M-ek! W sobotę ruszają kolejne linie Metropolitalne

W sobote ruszaja kolejne linie Metropolitalne

W sobote ruszaja kolejne linie Metropolitalne

M100, M104 i M28 – to nowe metrolinie, które 12 lutego ruszą na ulice Metropolii. M-ki kursować będą przez sześć gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W trasę wyjadą trzy kolejne. M28 połączy Piekary Śląskie z Katowicami. Bezpośrednie połączenia pojawią się też pomiędzy Gliwicami a gminą Pilchowice (M104) i Sośnicowicami (M100). Do tej pory uruchomionych zostało 12 linii metropolitalnych, które połączyły 24 miasta GZM.

M104 – Stanica Kościół, Pilchowice <> Żerniki Osiedle, Gliwice

Linia M104 połączy Gliwice ze Stanicą leżącą w gminie Pilchowice. Oprócz regularnych kursów w dni robocze ta M-ka będzie jeździć również w dni wolne od pracy. Wcześniej podróż komunikacją miejską do i ze Stanicy m.in. w weekendy była niemożliwa. Linia zastąpi kursującą w tej relacji linię 60 i będzie kursowała częściej względem zastępowanej linii 60; Uruchomienie kursowania w dni wolne od pracy;

M100 – Sośnicowice, Centrum Przesiadkowe <> Gliwice Plac Piastów

Linia 624 przekształcona zostanie w linię metropolitalną M100 kursującą na trasie Gliwice Dworcowa/Gliwice Plac Piastów – Sośnicowice Centrum Przesiadkowe. Od soboty pasażerowie będą mogli korzystać również z metrolinii M100, o którą zabiegali mieszkańcy różnych dzielnic Gliwic, w tym Ostropa i Wilczego Gardła. Linia będzie kursowała częściej względem zastępowanej linii 624: w dni robocze: w szczycie co 15 min, poza szczytem co 30 min; w dni wolne co 60 min; przystanki Gliwice Mielęckiego 01 i 02 oraz Ostropa Kolonia Leśna 01 ulegają likwidacji;

M28 – Osiedle Wieczorka Dworzec <> Katowice Plac Wolności

Tego samego dnia na ulice Metropolii wyjedzie linia M28, która zapewni mieszkańcom Piekar Śląskich bezpośrednie połączenie z Siemianowicami Śląskimi i Katowicami. Ta M-ka również będzie jeździć przez siedem dni w tygodniu, w dni wolne co godzinę. M28 dowiezie pasażerów na popularne przystanki w Piekarach Śląskich, tj. Osiedle Wieczorka Dworzec, czy Piekary Bazylika, na katowicki Plac Wolności i na Sokolską. M-ka wzbogaci siatkę połączeń. Uzupełni trasę linii 5, 185, czy 168, która kursuje z Piekar Śląskich przez Siemianowice Śląskie, dociera do Katowic, na Koszutkę, Józefowiec i Plac Wolności. 12 lutego 2022 r. linia 860 przekształcona zostanie w linię metropolitalną M28 kursującą na trasie Osiedle Wieczorka Dworzec – Katowice Plac Wolności:

693 – Żerniki Osiedle, Gliwice <> Stare Łabędy, Einsteina, Gliwice

Oprócz M-ek w drogę ruszy także sfinansowana przez miasto Gliwice linia 693, która połączy Żerniki z osiedlami Waryńskiego, Kopernika i Obrońców Pokoju. Pasażerowie będą mogli szybciej dotrzeć z osiedli do pracy w strefie ekonomicznej.

W lutym przetarg na kolejne metrolinie

Zarząd Transportu Metropolitalnego jednocześnie zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony duży przetarg na obsługę autobusowych połączeń komunikacji miejskiej. Umożliwi to uruchomienie w ciągu pół roku m.in. kolejnych linii metropolitalnych. Według założonego planu będą to M15, M17, M25, M26 i M103. Ich trasy mają przebiegać przez Bobrowniki, Bytom, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Imielin, Katowice, Lędziny, Mysłowice, Piekary Śląskie, Psary, Siemianowice Śląskie, Sławków, Sosnowiec i Tychy. Pozostałe metrolinie będą uruchamiane w kolejnych miesiącach niezależnie od tego przetargu. Docelowo wszystkich ma być 31.

źródło: metropoliaztm.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author