Czytasz: Wichury łamią drzewa
Do tej pory strażacy interweniowali 92 razy! Wiatr złagodnieje po południu.

Wichury w woj. śląskim

Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego silne wiatry, wiejące od kilkudziesięciu godzin, spowodowały w piątek utrudnienia w ruchu pociągów. 

 

Złamane drzewa uszkodziły sieci trakcyjne na szlaku kolejowym Orzesze-Mikołów. Przeszkoda został już usunięta, jednak spowodowała kilkunastominutowe opóźnienia pociągów jeżdżących na tej trasie.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach ostrzega przed bardzo silnym wiatrem w woj. śląskim. Do godzin popołudniowych ma wiać ze średnią prędkością od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach początkowo do 130 km/h, stopniowo słabnący.

Śląskie bez prądu. Gdzie są awarie?

W związku z wichurami odnotowano również awarie energetyczne.

W województwie śląskim bez dostaw prądu jest około 6 tysięcy odbiorców. Najwięcej osób pozbawionych dostaw energii jest w powiecie bieruńsko-lędzińskim, w Chełmie Śląskim i Imielinie – to ponad 4 tysiące odbiorców. Na razie trwa usuwanie awarii.

Oprócz tego awarie występują w Mysłowicach (ok. 500 osób), a także w powiecie gliwickim Toszku, Wielowsi Rudzińcu oraz w Czerwionce-Leszczynach w powiecie rybnickim.

Dodatnia temperatura i opady deszczu powodujące topnienie pokrywy śnieżnej spowodowały z kolei podniesienie poziomu wód w rzekach regionu.

Stan alarmowy był w piątek rano przekroczony na Pszczynce w Mizerowie Borkach oraz Brynicy w Brynicy. Stany ostrzegawcze były przekroczone na Wiśle w Goczałkowicach, Brynicy w Kozłowej Górze oraz Koszarawie na stacji Pewel Mała.

Czytaj więcej