Czytasz: Wichura nad Śląskiem (aktualizacja)
Powalone drzewa, połamane konary. Nad Śląskiem przeszła potężna wichura.

Przez województwo śląskie przeszły chmury burzowe. Wiatr osiągał do 70 km/h. Największe straty odnotowano w Zabrzu. Drzewa łamały się jednak w całym regionie. Ok. 6,3 tys. gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.

Z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wynika, że burze nie ominęły żadnej części regionu - szkody oraz przerwy w dostawach energii elektrycznej odnotowano zarówno na południu województwa (m.in. w powiatach bielskim i żywieckim), jak i na północy (powiaty częstochowski i zawierciański) oraz w centrum - oprócz Zabrza i Bytomia także m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, powiecie rybnickim i bieruńsko-lędzińskim.

>> Mieszkańcy województwa śląskiego mają już prąd <<

Najwięcej odbiorców nie ma prądu w powiecie zawierciańskim. Na Podbeskidziu i Żywiecczyźnie bez zasilania jest w sumie blisko tysiąc gospodarstw, w dużych miastach aglomeracji katowickiej - od Sosnowca, przez Katowice i Gliwice, po Tarnowskie Góry - ponad 1,6 tys., w powiecie rybnickim ok. 400, a w powiecie częstochowskim ok. 420. W wielu przypadkach powodem są złamane gałęzie drzew, które zerwały linie energetyczne. W Bytomiu i Zabrzu uszkodzona została także sieć tramwajowa, co spowodowało utrudnienia w komunikacji.

Złamana latarnia i konary na drodze

W Gliwicach, jak pisze pani Małgorzata, połamane drzewa i konary leżą przy pl. Krakowskim. Z kolei na ul. Częstochowskiej tuż przy straży pożarnej powalone drzewo i złamana latarnia blokują pas ruchu. 

ZABLOKOWANE SAMOCHODY

Drzewa łamią się jak zapałki. Konary zablokowały drogę m.in. w Świerklańcu. 

Nieprzejezdna jest także ul. Tomaneczka w zabrzańskiej dzielnicy Zandka.

 

W Zabrzu nie jeżdżą tramwaje

W Zabrzu przy ul. Tarnopolskiej nie jeżdżą tramwaje. Drzewo spadając przerwało linię tramwajową. Na miejscu jest już policja, która kieruje ruchem. Nikt nie ucierpiał. Dotarła także straż pożarna oraz pogotowie techniczne. 

Jak informuje zabrzańska straż pożarna, doszło do zerwania dachów przy ulicy Niedziałkowskiego i ulicy Pokoju. Przy ul. Zamkowej konar drzewa uszkodził gazociąg. Ulatniający się gaz przesądził o ewakuacji siedmiu osób z pobliskiego domu.

 

Usuwanie usterki potrwa około 2-3 godziny. 

 

 

Wysyłajcie wasze zdjęcia z wichury nad Śląskiem: kontakt@silesion.pl

 

Czytaj więcej