Czytasz: 9-latek wezwał pogotowie i uratował życie swojej mamie

9-latek wezwał pogotowie i uratował życie swojej mamie

Mały Denis z Rudy Śląskiej wezwał karetkę do nieprzytomnej matki, chorej na cukrzycę.

W niedzielny poranek zespół ratowników dyżurujący w Stacji Ratownictwa Medycznego w Rudzie Śląskiej otrzymał z Centrum Powiadamiania Ratunkowego wezwanie do 44-letnieej pacjentki z Rudy Śląskiej. W zawiadomieniu podano: „bez kontaktu, oddycha”. Na miejscu na ratowników czekał 9-letni Denis. To on wezwał pomoc do swojej mamy.

Okazało się, że chorująca na cukrzycę kobieta popadła w śpiączkę cukrzycową. Gdyby Denis nie wezwał pomocy, to cała sytuacja mogła się skończyć tragicznie.

– Chłopca zaniepokoiło, że mama śpi i nie chce się obudzić. To trwało kilkanaście minut. Chciał zadzwonić do kogoś z rodziny, ale nie mógł odblokować telefonu matki, a na karcie swojego nie miał już ani jednej minuty. Zadzwonił więc na numer 112, na który połączenia są bezpłatne – relacjonuje Aniela Lepiorz, pielęgniarka systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i kierownik zespołu .

Ratownicy są pod wrażeniem opanowania Denisa. Chłopiec powiadomił CPR skutecznie, skoro ratownicy wyjechali do akcji w kodzie pierwszym, oznaczającym najpilniejsze wezwanie.

maluch przychodzi z pomocą

Co roku notuje się kilka lub kilkanaście zdarzeń, w których bohaterem jest tak jak w opisywanym przypadku dziecko. Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Artur Borowicz podkreśla, że warto poświęcić trochę czasu, by nauczyć dziecko, jak ma się zachować w krytycznych sytuacjach.

– Sugeruję nauczyć nawet najmłodsze dzieci korzystania z numeru alarmowego 112 lub pogotowia ratunkowego 999. W ten sposób dajemy im wiedzę, jak ratować ludzkie życie – mówi Artur Borowicz.

Jednym ze sposobów jest edukacja przez zabawę. Rodzice mogą od czasu do czasu zaaranżować w zabawie z malcem sytuację, w której konieczne jest telefoniczne wezwanie pomocy. Należy pamiętać wówczas, by w rozmowie znalazły się takie elementy:

• określenie miejsce zdarzenia,
• opis wypadku (np. „mama spadła ze schodów, leży i nic nie mówi" itp.),
• imię i nazwisko dziecka oraz rodzica potrzebującego pomocy,
• numer telefonu, z którego maluch dzwoni.

 

źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe Katowice

Czytaj więcej