Czytasz: Węzeł przesiadkowy w Ligocie gotowy za rok

Węzeł przesiadkowy w Ligocie gotowy za rok

Szybszy dojazd do centrum miasta i zaoszczędzenie czasu oraz mniejsze koszty paliwa?

Pierwszy węzeł przesiadkowy w Katowicach powstanie w Ligocie. W dniu 5 czerwca zostanie podpisana umowa z firmą Skanska SA z siedzibą w Warszawie na realizację tej inwestycji, a przekazanie terenu budowy nastąpi w ciągu 14 dni. Wykonawca na budowę węzła przesiadkowego będzie miał 12 miesięcy.

 - To dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy już za rok będą mogli korzystać z pierwszego węzła przesiadkowego w Katowicach - podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa

- Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo, węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej, a co niemniej ważne,  przyczyniają się do ograniczenia liczby pojazdów na drogach, co zmniejszy hałas i emisję spalin oraz korki - dodaje prezydent.

Jak będzie działał węzeł przesiadkowy w Ligocie?

Węzeł przesiadkowy będzie obsługiwał połączenia: autobus – pociąg – komunikacja indywidualna. W skład inwestycji wejdzie parking naziemny ze 110 miejscami postojowymi, na którym na podstawie biletu miesięcznego na komunikację miejską, kierowcy będą mogli pozostawić pojazdy bezpłatnie. Wybudowana zostanie strefa obsługi podróżnych wraz z zadaszonymi peronami autobusowymi oraz miejscami oczekiwania. Do dyspozycji mieszkańców oddana też będzie też strefa Kiss&Ride, z przeznaczeniem dla krótkotrwałego postoju do ok. 3 min. Inwestycja zakłada też budowę parkingu dla rowerów i miejsc postojowych dla taksówek. W centrum mają znaleźć się punkty informacji pasażerskiej, tablice systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, a także tzw. urzędomat. Wykonawca węzła jest ponadto zobowiązany do urządzenia zieleni i małej architektury.

Koszt budowy węzła przesiadkowego w Ligocie to 9.097.241, 14 zł brutto. Przypomnijmy, że na węzły przesiadkowe w Brynowie, Ligocie i Zawodziu Katowice uzyskały dofinansowanie w wysokości ponad 120 mln zł (co stanowi 85% kosztów tych inwestycji). Obecnie trwają procedury przetargowe na węzły w Brynowie i Zawodziu. Podobne inwestycje zaplanowane są w Podlesiu, Piotrowicach, Kostuchnie oraz przy ulicach: Jana i Sądowej.

Czytaj więcej