Czytasz: Węzeł przesiadkowy Ligota Katowice (aktualne wizualizacje)

Węzeł przesiadkowy Ligota Katowice (aktualne wizualizacje)

Samorząd Katowic ogłosił przetarg na budowę węzła przesiadkowego w Ligocie. To jeden z trzech, jakie powstaną w mieście.

Jeden system

Węzły przesiadkowe w dzielnicach Brynów, Ligota i Zawodzie mają wspólnie tworzyć Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Ten projekt ma ograniczyć liczbę aut na drogach oraz wyeliminować korki. Katowice dostały 120 mln zł z unijnych funduszy. Po budowie węzłów, ruch w 300-tysięcznej stolicy Górnego Śląska ma znacznie się zmienić.

- Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści - najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

System przesiadkowy to miejsce, gdzie kierowcy i rowerzyści będą mogli zaparkować pojazdy a następnie przesiąść się do tramwaju, autobusu i pociągu. 

Ligockie przesiadki

Węzeł w Ligocie ma powstać w pobliżu dworca PKP, przy głównym szlaku kolejowym, łączącym Katowice z Tychami i Bielskiem-Białą. Inwestycja to 110 naziemnych miejsc parkingowych oraz strefa dla podróżnych, a w niej zadaszone perony autobusowe, miejsca oczekiwania, tablice z informacjami dla pasażerów i „urzędomat”, w którym samodzielnie będzie można załatwić wybrane sprawy urzędowe. Do dyspozycji mieszkańców będzie też strefa Kiss&Ride, gdzie będzie można darmo wjechać samochodem na maksymalnie trzy minuty, by np. wysadzić lub odebrać pasażera. Przy węźle powstanie również miejsce postoju dla taksówek oraz zielony skwer.

Już jakiś czas temu Urząd Miasta opubilkował pierwsze wizualizacje ligockiego centrum przesiadkowego. Jednak projekt uległ zmianie. Między dworcem PKP a centrum przesiadkowym nie pojawi się materiał łączący budynki. 

>>AKTUALNE WIZUALIZACJE<<

W zeszły piątek katowicki urząd ogłosił przetarg. Firmy chcące wykonać węzeł mogą zgłaszać swój udział do 10 kwietnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał rok na wywiązanie się z kontraktu. Centrum przesiadkowe powinno zacząć działać w 2018 roku wspólnie z węzłami w dzielnicach Zawodzie i Brynów. 

Czytaj więcej