Czytasz: Chcą zrobić teatr dla niepełnosprawnych. Możemy im pomóc

Chcą zrobić teatr dla niepełnosprawnych. Możemy im pomóc

Organizatorzy przygotowali w tym roku wyjątkowy repertuar. Dlaczego wyjątkowy?

Końcem maja rusza kolejna edycja festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna. Organizatorzy przygotowują w tym roku wyjątkowy repertuar. Dlaczego wyjątkowy? Będzie on skierowany również do widzów dotkniętych wadami słuchu i wzroku.

Przeczytaj równieżSKRZAT KACPEREK I BÓG MORDU

W ramach 7. edycji festiwalu Teatralna Maszyna zorganizowane zostaną trzy spektakle oraz cykl wydarzeń towarzyszących. Wszystkie będą w pełni przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.  Będą też działania budujące integrację społeczną, w trakcie których widz będzie miał możliwość "wczuć się" w świat osoby z niepełnosprawnością.

Zobaczcie zwiastun:

Wydawać by się mogło, że jest to niewykonalne. Odbiór widowiska teatralnego przez osoby niesłyszące i niewidome będzie możliwy dzięki audiodeskrypcji i zastosowaniu tłumaczeń na język migowy. Dzięki dodatkowym opisom słownym odczytywanym na żywo i odbieranym za pośrednictwem słuchawek, osoba niewidoma może śledzić przebieg akcji, poznać grę aktorów, kostiumy, scenografię oraz barwy i światło. Dodatkowo nagrany i udostępniony zostanie specjalny audiowstęp, czyli krótki wstęp i opis wystawianej sztuki. 

Osoby niesłyszące skorzystają z tłumaczenia widowiska teatralnego na Polski Język Migowy: tłumacz migowy przygotuje interpretację tekstu, a dodatkowo stanie się integralną częścią spektaklu - odpowiednio ucharakteryzowany, ubrany i oświetlony.

Akcja nie uda sie bez odpowiedniego wsparcia finansowego. To 20 tysięcy złotych.  Dlatego organizatorzy zwracają się z prośbą do widzów o nawet niewielkie wsparcie. Co można kupić? Pocztówki, torby, szaliki, kubki, karnety i inne gadżety. 

CHCESZ POMÓC W ORGANIZACJI? AKCJĘ MOŻESZ WESPRZEĆ TUTAJ: WSPIERAM KULTURĘ

 Zbiórka trwa od 17.03 do 16.04.

 


Projekt Maszyna Bez Ucha realizowany jest przez zespół festiwalu Teatralna Maszyna. Festiwal prezentuje najciekawsze wydarzenia teatrów niezależnych w Polsce. Specyfika festiwalu polega na organizacji wydarzeń w miejscach nie kojarzonych z działalnością artystyczną, np. pralnia szpitalna, czy bocznica kolejowa. Od 7 lat odbywa się w Pszczynie, mieście nieposiadającym instytucjonalnego teatru.