Czytasz: "Węgiel tylko na biegunkę". Śląska młodzież protestowała na katowickim rynku [ZDJĘCIA]

"Węgiel tylko na biegunkę". Śląska młodzież protestowała na katowickim rynku [ZDJĘCIA]

W piątek śląska młodzież protestowała przeciwko obecnej polityce klimatycznej.

"Węgiel tylko na biegunkę", "Save our home", "Dziś powietrze pachnie jak ostatnie dni planety" – to niektóre z haseł, które można było dzisiaj dostrzec na katowickim rynku, gdzie w południe odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Podczas piątkowego strajku uczniowie śląskich szkół i studenci zwracali uwagę Ślązaków na postępujące zmiany klimatyczne – przede wszystkim gospodarkę energetyczną, która w przeważającej mierze oparta jest na paliwach kopalnianych i ściśle związany z nią smog, który niestety stał się stałym elementem naszego rodzimego krajobrazu. Wygłosili też przemowę, którą napisali już podczas COPu, nieco ponad 3 miesiące temu.

– W piątek pokażemy, że nie zapomnieliśmy, że działamy i nie poddamy się jeśli nie zostaniemy wysłuchani! Niemniej zdajemy sobie sprawę, że żeby zmienić podejście do spraw klimatycznych potrzebujemy wsparcia dorosłych - szczególnie tych którzy są odpowiedzialni za podejmowanie decyzji - mówili przed strajkiem młodzi aktywiści, dodając – Wiemy też, że walka o klimat jest prowadzona już od lat, wiele decyzji już zapadło, ale jeszcze więcej jest przed nami, a czasu coraz mniej.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest jednym z wielu działań, by wyrazić sprzeciw wobec obecnej polityki klimatycznej. – Chcemy zmian - to my, jesteśmy następnymi pokoleniami i to do nas powinna należeć decyzja w jakim świecie będziemy żyć. Walczymy przecież o nasze podstawowe prawa – do ochrony zdrowia, do życia!

Według ostatnich badań IPCC, czyli Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, zostało nam 12 lat, by zapobiec wzrostowi temperatury powyżej 1.5˚C. Wzrost temperatury miałby wstrząsające skutki dla naszego ekosystemu - prowadząc do wzrostu poziomu wód, podtopień największych metropolii, masowych migracji, wyginięcia kolejnych gatunków, klęsk żywiołowych... jest to efekt motyla zatrważający w swoich skutkach.