Czytasz: We wtorek nadal będzie grzmiało
Po burzowym poniedziałku pogoda we wtorek powinna być dla nas nieco łaskawsza. W niektórych miejscach mogą pojawić się opady i słabsze burze. O trąbach powietrznych możemy zapomnieć.

Polska jest pod wpływem niżu, znad Bałtyku. Z zachodu na wschód przemieszcza się front chłodny, za którym napływa nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie wypierając zalegającą nad Polską gorącą, zwrotnikową masę powietrza. Południowy zachód kraju w ciągu dnia przejdzie pod wpływ słabego klina wyżowego. 

Prognoza pogody na wtorek, 11 lipca

We wtorek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów na wschodzie i południu miejscami do 40 mm, na pozostałym obszarze lokalnie do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20 st. na wybrzeżu do 29 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, na północy z kierunków zachodnich.

IMGW ostrzega, że przez całym dzień nad województwem śląskim mogą pojawić się burze z gradem. W rejonach burz porywy wiatru sięgać będą do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić również grad. 

Prognozę sprawdzamy również u Polski Łowców Burz. Wczoraj ostrzegali przed anomaliami, gwałtownym wiatrem i trąbami powietrznymi. Dziś uspokajają i informują o poranny deszczu. 

- W centrum i na południu kraju burze będą występować już od godzin porannych, dlatego ich potencjał będzie ograniczony, niemniej jednak należy spodziewać się głównie ulewnych opadów deszczu do 30 mm. Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego napłynie chodniejsza masa powietrza. W takich warunkach powstaną burze, które powinny być słabsze od tych na wschodzie kraju, jednak na południowym-zachodzie kraju nie można wykluczyć powstania superkomórek, na drodze których należy spodziewać się silnych porywów wiatru 80-90 km/h, a także opadów gradu 2-3 cm - czytamy w komunikacie Polskich Łowców Burz.

Według ich danych nad śląskim występuje małe i średnie ryzyko silnych burz.

http://lowcyburz.pl/

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów na północnym wschodzie lokalnie do 10 mm, na południowym wschodzie lokalnie do 15 mm. Miejscami zanikające burze. Temperatura maksymalna od 13 do 17 st. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, w rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza pogody na środę, 12 lipca

W środę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 10 mm. Temperatura maksymalna od 20 st. na wybrzeżu do 28 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 65 km/h.

Prognoza pogody Katowice

źródło: google.pl

Czytaj więcej