Czytasz: Wciąż przybywa nowych dróg

Wciąż przybywa nowych dróg

Sprawdźcie, które inwestycje drogowe są już na ukończeniu.

Autostrada A1

Jednym z najbardziej oczekiwanych obecnie odcinków drogi w naszym regionie jest ten łączący północ Polski z południem. To ten rozpoczynający się obwodnicą Częstochowy, a kończący węzłem w Pyrzowicach. Częstochowę zgodnie z planem ominąć będzie można pod koniec 2018 r. W tym czasie ma być też otwarty fragment A1 od Pyrzowic do miejscowości Woźniki. Rok później mają powstać pozostałe brakujące odcinki.

przebieg autostrady A1 przez Czestochowę

 


Obecnie trwa przetarg na budowę kolejnych jej odcinków, od Piotrkowa aż do Rzęsawy (początek obwodnicy Częstochowy),  to około 80 km drogi. Te odcinki gotowe mają być do 2021 r.

W pozostałych regionach polski:

Autostrada A2


Obecnie trwa budowa fragmentów A2 i ekspresowej S2 na wschód od Warszawy. Otwarcie miejskiego odcinka S2 od ul. Puławskiej aż do węzła Lubelska (przy drodze wylotowej na Lublin) przewidziano na trzeci kwartał 2020 r. W tym samym czasie ma być też gotowy odcinek od węzła Lubelska do istniejącej już obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Droga ekspresowa S3


Ciągle w budowie jest obwodnica Gorzowa Wielkopolskiego. Termin jej otwarcia już jest przełożony, nowy wyznaczono na październik. W budowie jest też fragment od Zielonej Góry aż do połączenia z autostradą A4 w okolicach Legnicy i dalej na południe do miejscowości Bolków. W sumie to blisko 150 km drogi.

Droga ekspresowa S5


Droga połączyć ma Wrocław z północą Polski. Jeszcze pod koniec tego roku zostać ma otwartych 50 km drogi od Wrocławia do miejscowości Korzeńsko (w stronę Poznania). W drugiej połowie 2019 r. mają być otwarte fragmenty S5 na północny zachód od Bydgoszczy, aż do wsi Nowe Marzy, czyli do węzła łączącego S5 z autostradą A1.


Droga ekspresowa S6


Na połączenie Szczecina z Koszalinem trzeba będzie poczekać przynajmniej dwa lata. Natomiast dopiero w 2021 r. gotowy ma być odcinek od Koszalina na wschód, aż do Trójmiasta.

Droga ekspresowa S7


To jedna z najważniejszych dróg, łączących Trójmiasto z Warszawą, Radomiem, Kielcami, Krakowem i południową granicą Polski. Od lat powstają kolejne jej odcinki. Obecnie trwają prace nad wyłonieniem wykonawcy dla obwodnicy Skarżyska-Kamiennej. Obwodnica gotowa ma być jednak dopiero w 2020 r. Rok później gotowa ma być wylotówka z Warszawy w stronę obwodnicy Grójca. W tym roku natomiast gotowy ma być odcinek od Chęcin aż do granicy województwa świętokrzyskiego. W stronę Krakowa tą drogą planowo pojedziemy 2021 r. Pod koniec przyszłego roku gotowe mają być też odcinki Lubień–Naprawa oraz Skomielna Biała–Rabka-Zdrój Fragment z Naprawy do Skomielnej Białej – oddany ma być w 2020 roku.


Obecnie trwa też przetarg na fragmenty S7 od Olsztynka do Płońska. Prawie 70 km drogi gotowe ma być w drugiej połowie 2021 r.


Jeszcze w tym roku natomiast oddany ma zostać odcinek od Nidzicy aż do Ostródy. Pod koniec 2018 r. gotowy ma być też fragment od Koszwał do Kazimierzowa.


Droga ekspresowa S8


Fragment 20-kilometrowego odcinka S8 na południe od Warszawy gotowy ma być w drugiej połowie 2019 r. Rok wcześniej natomiast udostępniony ma być dla użytku kierowców fragment położony bliżej Warszawy.

Na ukończeniu jest też obwodnica Marek, gotowa ma być w październiku. Roboty trwają też od obwodnicy Wyszkowa aż do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej. Pierwszy, 8-kilometrowy odcinek do węzła w Porębie otwarty ma być pod koniec tego roku. Dłuższy, 16-kilometrowy fragment do początku obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej – gotowy ma być w przyszłe wakcje.

Na ukończeniu są też dwa odcinki S8 w województwie podlaskim: od granicy z województwem mazowieckim do Zambrowa oraz od Mężenina do Jeżewa. W sumie to 30 km drogi, gotowe mają być do końca roku.


Droga ekspresowa S17


Na drodze łączącej Warszawę z Lublinem robota wrze. Węzeł przy ul. Lubelskiej łączący S17 z A2 oraz fragment S17 do węzła w miejscowości Zakręt gotowy ma być jednak dopiero w 2020 r. W połowie przyszłego roku gotowa powinna natomiast być gotowa cała trasa od rogatek Warszawy aż do Lublina.


Droga ekspresowa S19

Wszystkie odcinki drogi łączącej Rzeszów z Lublinem gotowe mają być w 2021 r. Obecnie dla drogi trwają procedury przetargowe.

Droga ekspresowa S61

Droga będzie dużym ułatwieniem w dojeździe do Ełku i na północ Mazur. Trwają już przetargi na poszczególne odcinki tej drogi od połączenia z trasą S8 aż do Suwałk i przejścia granicznego w Budzisku. Całość trasy ma być gotowa w drugiej połowie 2021 r.

 

Czytaj więcej