Czytasz: Wbrew woli rodziny ekshumowano ciało Krystyny Bochenek

Wbrew woli rodziny ekshumowano ciało Krystyny Bochenek

O konieczności przeprowadzenia ekshumacji 83 ofiar katastrofy smoleńskiej zdecydowała prokuratura.

Na polecenie Prokuratury Krajowej przeprowadzono ekshumację Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Ekshumację przeprowadzono wczesnym rankiem na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza. Jako pierwsza o sprawie poinformowała katowicka Gazeta Wyborcza.

 - Ciało zostało przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie - poinformowała prokurator Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. 

 

 

 

Śledczy nie uszanowali woli rodziny, która stanowczo się temu sprzeciwiała. Na grobie przez wiele miesięcy widniała kartka z wypisanym sprzeciwem. W kilku słowach najbliżsi Krystyny Bochenek wyrazili cały swój ból i sprzeciw wobec zapowiedzianemu procesowi ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.

                  CZYTAJ TEŻ: RODZINA JEST PRZECIWNA EKSHUMACJI

Prokuratura Krajowa decydując się na ekshumacje ciał ofiar katarstrofu smoleńskiej podkreślała, że  ekshumacje naprawią poważne błędy i zaniechania, które popełniono w 2010 roku. Dodano, że prokuratura działa na podstawie Kodeksu postępowania karnego, a jego precyzyjne uregulowania nie dopuszczają możliwości odstąpienia od czynności oględzin i otwarcia zwłok. Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich.  Do końca grudnia ub. roku ekshumowano w sumie 11 osób, choć planowano początkowo 10. Po dwóch miesiącach przerwy w marcu 2017 r. ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do końca czerwca ekshumowano kolejne 22 osoby.

Prokuratura Krajowa nie ujawnia szczegółów dotyczących ekshumacji. Pod koniec lipca poinformowała, że dotąd stwierdzono nieprawidłowości w 13 trumnach - znaleziono w nich części ciał innych osób, ujawniono też zamianę dwóch ciał. Nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nieprawidłowości w trumnach ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono już w czasie ekshumacji przeprowadzonych w latach 2011 - 2012. Wówczas ujawniono zamianę sześciu ciał.

Po przerowadzonej ekshumacji na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza nie ma żadnych śladów. 

Czytaj więcej