Czytasz: Mężczyzno, zrób to dla jaj!

Mężczyzno, zrób to dla jaj!

Akcja "Movember" kolejny rok z rzędu walczy o ratowanie męskiego zdrowia i życia.

Jak co roku, w listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, by sprowokować do rozmowy o raku jąder i prostaty. W ten sposób pomysłodawcy akcji chcą uświadamiać, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.

W ramach polskiej kampanii Movember od 2 listopada do 2 grudnia w sześciu miastach zorganizowane zostaną darmowe badania USG jąder, a także badania poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty.

Kto jest zagrożony?

Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14 a 34 rokiem życia. Rak prostaty - już po 45 roku życia. I chociaż nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich - a zwłaszcza o tych atakujących okolice intymne - jest tabu.

- Jako organizatorzy wyszliśmy poza cel edukacyjny i daliśmy mężczyznom możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych USG. Jest to jednak rodzaj badania adresowany przede wszystkim do mężczyzn przed czterdziestką. W związku z tym, że zgłaszało się do nas również wielu panów po czterdziestym roku życia, postanowiliśmy zacząć realizować badania również dla nich – tłumaczy Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko.

I dodaje: - W tym roku na naszych spotkaniach będzie można również przebadać się pod kątem zmian w prostacie, poprzez szybkie badanie krwi, którego wyniki dostępne są w kilka minut. W tym roku przebadać ponad 2000 osób.


Polscy mężczyźni boją się chodzić do lekarza

Bez systematycznych badań coraz więcej z nich choruje na raka jąder i prostaty. Według raportu Nationale-Nederlanden „Miej serce do zdrowia” chociaż 79 proc. mężczyzn jest przekonanych o skuteczności ogólnych działań profilaktycznych, to tylko co czwarty uważa, że sam powinien je wykonywać.

- Od lat zachęcamy do regularnych badań profilaktycznych i prowadzenia zdrowego stylu życia. Zauważamy, że choć świadomość Polaków w tym zakresie rośnie, to jednak częściej wśród kobiet. Akcja Movember ma ośmielać mężczyzn do rozmów na temat swojego stanu zdrowia oraz regularnych badań – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Zrób to dla jaj!

Profilaktyczne badanie można wykonać w Bielsku-Białej oraz Katowicach.

Bielsko-Biała - 19 listopada w Fitness World (Legionów 26/28).
Godziny otwarcia: 11:30 - 16:00 oraz 16:45 - 21:00

W Katowicach akcja będzie się odbywać 24-25 listopada na Starym Dworcu (ulica Dworcowa 4).

Godziny otwarcia 24 listopada: 09:30 - 14:30 oraz 15:00 – 20:00
Godziny otwarcia 25 listopada: 10:00 - 14:30 oraz 15:00 - 19:30

Organizatorzy zapewniają, że badanie jest komfortowe, bezbolesne i trwa około 5 minut.

Czytaj więcej