Silesion.PL

serwis informacyjny

Warta Poznań kontynuuje akcję „Ale Zasadził!” – 110 drzew za gola

Ale zasadzil– teraz 110 drzew za gola dla Warty Poznan

Ale zasadzil– teraz 110 drzew za gola dla Warty Poznan

Każdy gol piłkarzy Warty Poznań w sezonie 2022/23 to 110 drzew, które po zakończeniu rozgrywek zostanie posadzonych w jednym z podpoznańskich nadleśnictw. „Zieloni” znów podjęli wyzwanie i wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu kontynuują akcję „Ale Zasadził!”.

– „Ale Zasadził!” to świetna inicjatywa łącząca sport i przyrodę. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu w piłkarskim sezonie 2022/2023 wraz z Wartą Poznań posadzi tysiące drzew. Za każdego strzelonego gola przez „Zielonych” posadzonych zostanie 110 drzew w podpoznańskich lasach – mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny i podkreśla: – Pamiętajmy, że jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Jesteśmy dumni z bycia drugi rok z rzędu partnerem akcji oraz liczymy na grad goli w kolejnym sezonie piłkarskim.

Poprzedni sezon ligowy zakończył się dla „Warciarzy” pełnym sukcesem. Zespół zajął 11. miejsce w tabeli, osiągnął swój cel i w piątek po raz trzeci z rzędu zagra w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Dla najstarszego klubu piłkarskiego w stolicy Wielkopolski będzie to już 21. sezon w najwyższej lidze piłkarskiej w kraju.

Minione rozgrywki były również pomyślne dlatego, że Warcie Poznań udało się przeprowadzić akcję „Ale Zasadził!”. Dzięki 35 bramkom zdobytym przez cały rok zostanie posadzonych 3710 dębów. W ten sposób w drugiej połowie września (najbliższy dogodny termin nasadzeń) zostanie zalesiony grunt porolny w Nadleśnictwie Łopuchówko, a całość przybierze formę pikniku dla całej Zielonej Rodziny.

Dodajmy, że w pierwszej edycji jeden gol oznaczał początkowo 100 drzew, a od stycznia, w roku 110-lecia Klubu, stawka poszła w górę i wzrosła do 110 sadzonek za każde trafienie. W rozpoczynającym się w piątek sezonie również będzie to 110 drzew za zdobytą bramkę. Kibice będą mieli jeszcze jeden powód do tego, żeby ściskać kciuki za zawodników trenera Dawida Szulczka. Natomiast piłkarze przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego.

Jako klub zaangażowany w kwestie związane z ekologią, Warta Poznań chce dzięki akcji „Ale Zasadził!” podkreślić, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają drzewa i krzewy. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu: produkują życiodajny tlen i oczyszczają powietrze z metali ciężkich.

Ale to nie wszystko. Przypomnijmy zatem, dlaczego #WARTOsadzić drzewa:

  • Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna;
  • Jedno dorosłe drzewo może latem wytranspirować (wydzielić w postaci pary) do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 st. C;
  • Metr kwadratowy gleby leśnej jest w stanie zmagazynować do 200 litrów wody, a tylko jej wierzchnia, 10-centymetrowa warstwa, jest zdolna do przyjęcia blisko 50 litrów wody opadowej;
  • Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author