Silesion.PL

serwis informacyjny

Warszawskie piaski dla miejscowych. UW Warszawa wciąż dominuje w siatkówce plażowej

AMP Siatkówka Plażowa Warszawa fot Kamil Rojek

Choć centrum Warszawy nie kojarzy się z miejscem do plażowania, to jednak właśnie tam rozegrano finał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Po raz kolejny turniej zdominowały pary Uniwersytetu Warszawskiego, zwyciężając klasyfikację generalną.

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przez trzy dni Warszawa stała się stolicą sportu akademickiego. Dla studentów i studentek miasto z syrenką w herbie było areną ostatniej w tym sezonie walki o medale. Na piaszczystych obiektach Monta Beach Volley Club rywalizowali siatkarze i siatkarki, natomiast kilka kilometrów dalej w Rembertowie rozgrywany był turniej finałowy piłki nożnej mężczyzn.

Od poniedziałku do środy na ośmiu nowoczesnych boiskach rywalizowały po 32 pary męskie i żeńskie wyłonione z turniejów strefowych. Mecze rozgrywane były w prawdziwie wakacyjnym klimacie i przy wysokich temperaturach. Długie wymiany męczyły podwójnie, a głośne okrzyki po zdobytym punkcie niosły się wzdłuż Wisły.

Wśród mężczyzn tytułu broniła para Uniwersytetu Warszawskiego – Adam Manios i Michał Korycki, dla których turniej nie był spacerkiem po piasku. Na początek drugiego dnia rywalizacji przegrali z parą reprezentującą AWF Katowice: Mateuszem Łysikowskim i Adrianem Gardyanem (1:2) i o awans do pierwszej czwórki musieli walczyć z prawej strony drabinki. Szansa do rewanżu nadarzyła się już w półfinale. Po zaciętym meczu lepsi okazali się Manios z Koryckim, wygrywając 2:0, co jednak nie oddaje walki na przewagi.

Bardzo dobrze radzili też sobie ich koledzy z uczelni – Tomasz Jaroszczak i Jakub Skrajny, którzy w drodze do półfinału pokonali kolejną parę UW Warszawa Patryka Tyszkę i Rafała Maluchnika. W środowy poranek trafili jednak na mocną parę z Politechniki Łódzkiej – Macieja Kaszewiaka i Miłosza Kruka, przegrywając z nimi 1:2. Okazało się, że spotkanie trzeba będzie… powtórzyć, bo nie doliczono punktu w jednym z setów. Po kilku godzinach pary wróciły na boisko, wznawiając mecz od stanu 13:10 dla Politechniki. Ostatecznie Politechnika Łódzka znów była lepsza, wygrywając 2:1.

Nieco więcej odpoczynku przed meczem o złoto mieli Manios i Korycki co z pewnością pomogło im przed decydującym starciem. Pierwszy set padł łupem pary z Uniwersytetu Warszawskiego (21:12), ale w drugiej części to łodzianie Kaszewiak i Kruk wzięli się za odrabianie strat. Mimo to ostatnie słowo należało do zawodników UW Warszawa (21:14), którzy po raz czwarty z rzędu zdobyli złoto.

– Finał był naszym najlepszym meczem w tym sezonie, jak do tej pory. W meczu o pierwszą czwórkę w tie-braku przegrywaliśmy 12:14, ale zdołaliśmy się z tego podnieść. Później czekał nas ciężki półfinał. Ten mecz był rozgrywany przy sprzyjających warunkach, bo było chłodno i pochmurno. Wcześniej graliśmy przy 35 stopniach Celsjusza i to dawało się we znaki nam, jak również przeciwnikom. Ogromnie się cieszymy, że mimo tak ciężkich rozegranych meczów wytrwaliśmy i zdobyliśmy złoto. Łatwiej jest zdobyć tytuł niż go obronić, a co dopiero zdobyć po raz czwarty – ocenili po meczu „na gorąco” Manios i Korycki.

W turnieju kobiet aż trzy pary UW Warszawa awansowały do pierwszej czwórki. Tytułu broniła Agata Ceynowa, która dla odmiany w tym roku grała w parze z Kariną Jakuć. W półfinale obie przegrały jednak ze swoimi koleżankami z uczelni – Patrycją Jundziłł i Julią Gierczyńską (1:2). Para w ubiegłym roku nie grała razem i potrzebowała chwili, żeby złapać rytm. W drugiej rundzie uległy parze Gorzka/Koper (1:2) i przebijały się do kolejnej fazy z prawej strony drabinki. Zrobiły to na tyle skutecznie, że dotarły do finału.

Pewne było, że tytuł pozostanie w rękach Uniwersytetu Warszawskiego, gdyż w drugim półfinale ubiegłoroczne brązowe medalistki AMP Izabela Błasiak i Justyna Łukaszewska pokonały duet Paulina Wiśniewska/Martyna Kłoda z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 2:0. W finale Jundziłł i Julia Gierczyńska pokonały duet Błasiak/Łukaszewska 2:0 (21:19, 21:18). Kibice i pozostali zawodnicy mogli oglądać pasjonującą walkę i siatkówkę plażową na najwyższym poziomie.

– Pewnie nie byłyśmy faworytami tego turnieju, bo w strefie i półfinałach zawsze kończyłyśmy na trzecim miejscu. Jednak przypomniałyśmy sobie stare czasy, jak jeszcze razem odnosiłyśmy największe sukcesy. Grałyśmy razem i wzajemnie się motywowałyśmy, każda z nas brała ciężar gry i to poskutkowało. W finale zdecydowała dyspozycja dnia i ta konsekwencja, bo popełniłyśmy mniej błędów. Bardzo cieszymy się z wygranej, choć chyba same w to nie wierzymy jeszcze. Jesteśmy po prawdziwym maratonie siatkówki – mówiły Jundziłł i Gierczyńska.

W meczu o brąz kobiet Ceynowa i Jakuć wygrały z Wiśniewską i Kłodą z UŚ Katowice (2:0). Natomiast w meczu o trzecie miejsce w turnieju mężczyzn Łysikowski z Gardyanem pokonali Jaroszczaka i Skrajnego w tie-breaku 2:1.

Ostatniego dnia imprezy rozegrano też Puchar AZS w siatkówce plażowej w turnieju mikstów. Udział wzięło 16 par z 10 uczelni, a najlepszy okazał się duet z Uniwersytetu Gdańskiego Adam Miotk/Magdalena Koper, pokonując w finale parę UŚ Katowice Patrycja Bubak-Gamza/Adrian Rybak.

Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa, a partnerem – Monta Beach Volley Club.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki finałów Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w siatkówce plażowej w Warszawie

Kobiety

Półfinały

Agata Ceynowa/Karina Jakuć (UW Warszawa) – Patrycja Jundziłł/Julia Gierczyńska (UW Warszawa) 1:2 (21:17, 18:21, 8:15)

Izabela Błasiak/Justyna Łukaszewska (UW Warszawa) – Paulina Wiśniewska/Martyna Kłoda (UŚ Katowice) 2:0 (21:15. 21:18)

Mecz o 3. miejsce

Paulina Wiśniewska/Martyna Kłoda (UŚ Katowice) – Agata Ceynowa/Karina Jakuć (UW Warszawa) 0:2 (19:21, 18:21)

Finał

Izabela Błasiak/Justyna Łukaszewska (UW Warszawa) – Patrycja Jundziłł/Julia Gierczyńska (UW Warszawa) 0:2 (19:21, 18:21)

Czołówka klasyfikacji par

1. Patrycja Jundziłł/Julia Gierczyńska (Uniwersytet Warszawski)

2. Izabela Błasiak/Justyna Łukaszewska (Uniwersytet Warszawski)

3. Agata Ceynowa/Karina Jakuć (Uniwersytet Warszawski)

4. Paulina Wiśniewska/Martyna Kłoda (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Czołówka klasyfikacji generalnej

1. Uniwersytet Warszawski
2. Uniwersytet Śląski w Katowicach
3. Politechnika Poznańska

4. Uniwersytet Gdański

5. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
6. Katolicki Uniwersytet Lubelski
7. Politechnika Gdańska
8. Politechnika Lubelska
9. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
10 Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Mężczyźni

Półfinały

Adam Manios/Michał Korycki (UW Warszawa) – Mateusz Łysikowski/Adrian Gardyan (AWF Katowice) 2:0 (21:15, 24:22)

Tomasz Jaroszczak/Jakub Skrajny (UW Warszawa) – Maciej Kaszewiak/Miłosz Kruk (PŁ Łódź) 1:2 (21:15, 17:21, 15:17)

Mecz o 3. miejsce

Tomasz Jaroszczak/Jakub Skrajny (UW Warszawa) – Mateusz Łysikowski/Adrian Gardyan (AWF Katowice) 1:2 (24:26, 21:19, 11:15)

Finał

Maciej Kaszewiak/Miłosz Kruk (PŁ Łódź) – Adam Manios/Michał Korycki (UW Warszawa) 0:2 (12:21, 14:21)

Czołówka klasyfikacji par

1. Adam Manios/Michał Korycki (Uniwersytet Warszawski)

2. Maciej Kaszewiak/Miłosz Kruk (Politechnika Łódzka)

3. Mateusz Łysikowski/Adrian Gardyan (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

4. Tomasz Jaroszczak/Jakub Skrajny (Uniwersytet Warszawski)

Czołówka klasyfikacji generalnej

1. Uniwersytet Warszawski

2. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
4. Uniwersytet Gdański
5. Uniwersytet Śląski w Katowicach
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
7. Politechnika Warszawska
8. Uniwersytet Rzeszowski
9. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
10. Politechnika Łódzka

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze