Czytasz: Walka ze smogiem priorytetem programu dla Śląska

Walka ze smogiem priorytetem programu dla Śląska

00:57
Koordynacja programu dla Śląska rusza po pięciu miesiącach. W Katowicach po raz pierwszy zebrał się komitet sterujący.

Ogłoszony pod koniec 2017 roku program dla Śląska to szczegółowe propozycje rozwoju województwa w ramach tzw. planu Morawieckiego. Chociaż stustronicowy dokument opublikowano w grudniu ubiegłego roku, komitet sterujący, który ma koordynować i rozliczać realizację programu zebrał się dopiero w poniedziałek. 

 

- Celem spotkania była inwentaryzacja przedsięwzięć wpisanych do programu - mówi wojewoda Jarosław Wieczorek, który przewodniczy pracom komitetu sterującego.

W skład komitetu wchodzą przedstawiciele ministerstwa rozwoju, marszałka woj. śląskiego, Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, regionu śląskiego Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Chociaż celem numer jeden programu jest wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie, to komitet pierwsze posiedzenie poświęcił walce ze smogiem. 

Gościem pierwszego posiedzenia był pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny. Jest szansa, że w największych miastach województwa, które zostały wykluczone z rządowego programu, zostaną uruchomione indywidualne programy antysmogowe.

- Robimy w tej chwili wszystko, żeby można było maksymalnie wydać jak największą ilość pieniędzy z poszerzeniem liczby beneficjentów. Aby się to udało, musimy mieć bardzo dobrze zinwentaryzowane samorządy - tłumaczy Jarosław Wieczorek. 

Zgodnie z zarządzeniem wojewody śląskiego posiedzenia komitetu sterującego powinny odbywać się co najmniej raz na kwartał. Do skoordynowania jest 70 inwestycji o łącznej wartości sięgającej 40 mld zł.


Wojewoda jest przekonany o sukcesie prac komitetu, któremu przewodniczy. Przekazał naszej redakcji egzemplarz "Programu dla Śląska", który wziął na inaugurujące spotkanie. Złożył na nim swój podpis. Deklarujemy, że skrupulatnie będziemy sprawdzać postęp prac nad jego realizacją.


Czytaj więcej