Czytasz: Walka o “Słowaka” trwa

Walka o “Słowaka” trwa

Absolwenci, rodzice, politycy. Wszyscy wspólnymi siłami walczą o “Słowaka”. Wysyłają listy do Kuratorium Oświaty w Katowicach, by zachować klasy dwujęzyczne na terenie prestiżowej szkoły
źródło: slowacki.edu.pl

Przypomnijmy, że absolwenci, uczniowie oraz rodzice Gimnazjum Dwujęzycznego, mieszczącego się w Akademickim Zespole Szkół Dwujęzycznych w Chorzowie, postanowili walczyć o edukację. W tym celu stworzyli w internecie specjalną petycję, w której proszą o poparcie dla utrzymania po reformie edukacji dwujęzycznej szkoły podstawowej w “Słowaku”. Internetową pomoc swoimi podpisami zaoferowało już prawie 700 osób.

>> Przeczytaj wspomnienia nauczyciela “Słowaka” o uczniach gimnazjum <<

Paweł Kasprowski, autor petycji, absolwent szkoły, a zarazem ojciec ucznia ze “Słowaka”, napisał list otwarty skierowany do Kuratorium Oświaty w Katowicach. W liście przesłanym do naszej redakcji opisał pomysł na przyszłość dwujęzycznego gimnazjum po reformie edukacji.

- Nasz pomysł polega na tym, żeby stworzyć dwujęzyczne klasy 7 i 8 w ramach struktury SP nr 1 w Chorzowie. Te klasy miałyby później zajęcia na terenie Słowaka, a nadzór nad nimi sprawowałby specjalnie do tego celu powołany wicedyrektor SP nr 1 - pisze w liście Kasprowski.

Kasprowski tłumaczy, że bardzo ważne jest to, żeby uczniowie szkoły podstawowej uczyli się w “Słowaku”, ponieważ ta szkoła wyróżnia się wyjątkowym “etosem”.

- To jest coś, na co trzeba zapracować przez kilkanaście, a przypadku Słowaka - przez kilkadziesiąt lat. Obserwowałem to na własne oczy, na przykładzie swoim, swoich znajomych, a także mojego starszego syna i jego koleżanek i kolegów. Dzieci, które idą do szkoły z tradycjami, nasiąkają jej atmosferą i czują, że stają się częścią jakiejś wspólnoty i są z tego dumne. Takie poczucie wspólnoty wpływa tylko i wyłącznie pozytywnie na ich wyniki w nauce, ale także – co nawet ważniejsze – na aktywność społeczną czy ich plany na przyszłość. I nikt nie ma chyba wątpliwości, że na wszystkich tych polach uczniowie Słowaka odnoszą sukcesy - pisze Kasprowski.

źródło: slowacki.edu.pl

POPARCIE POLITYKÓW DLA SŁOWAKA

W sprawę zaangażowali się lokalni politycy z chorzowskiego Koła Nowoczesnej. Swoje poparcie postanowili wyrazić również w formie listu skierowanego do Kuratorium Oświaty w Katowicach.

- Wstawiliśmy się za tym, aby klasy językowe były prowadzone w ramach Szkoły Podstawowej nr 1, lecz na terenie naszego “Słowaka”. Mamy mocne argumenty. Kadra pedagogiczna, sukcesy absolwentów - to wszystko wpływa pozytywnie na nasz apel - tłumaczy Anna Osadnik z Nowoczesnej.

źródło: slowacki.edu.pl

MIASTO MA INNĄ WIZJĘ NA PODSTAWÓWKĘ

Z informacji, które uzyskaliśmy z chorzowskiego magistratu wynika, że szkoły podstawowej w “Słowaku” raczej nie będzie. Po konsultacjach z mieszkańcami miasta oraz rodzicami uczniów powstał pomysł na to, by wprowadzić dodatkowe lekcje językowe oraz stworzyć w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 1 dwujęzyczną klasę siódmą i ósmą z otwartym naborem. Klasy dwujęzyczne prowadzone byłyby wówczas w ścisłej współpracy z nauczycielami ze „Słowaka”. Jak poinformowała nas Karolina Skórka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie, trwa sprawdzanie, czy pomysł miasta jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Jednak nie o to walczą absolwenci i rodzice szkoły. Zainteresowani chcą, aby dzieci uczyły się w murach “Słowaka”.

PROBLEMY SĄ NIE TYLKO W “SŁOWAKU”

Wprowadzenie reformy edukacji, a tym samym wygaszanie szkół nie jest problemem wyłącznie chorzowskiej szkoły. Z podobną problematyką zmagają się szkoły w Świętochłowicach (ZSO nr 1), Katowicach (ZSO nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach), czy w Mysłowicach (ZSO im. T. Kościuszki).

Czytaj więcej