Czytasz: Walka o Gierka: aż 97 proc. mieszkańców jest na „tak!”

Walka o Gierka: aż 97 proc. mieszkańców jest na „tak!”

Ponad 97 proc. mieszkańców Sosnowca, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez miasto „referendum” opowiedziało się za zostawieniem w mieście ronda im. Edwarda Gierka

W 200-tysięcznym Sosnowcu nazwisko Edwarda Gierka nosi obecnie duże rondo w pobliżu ścisłego centrum miasta. Tymczasem tzw. ustawa dekomunizacyjna nakazuje władzom miasta zmianę nazewnictwa. W końcu Gierek jako I-szy Sekretarz PZPR był komunistą. - Nie zgadzamy się z takim wymogiem. Gierek dla miasta zrobił zbyt dużo, by wymazywać go z miejskiej przestrzeni – mówił kilkanaście dni temu Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

1 czerwca do skrzynek mieszkańców trafiła ankieta z pytaniem czy chcą zostawić Gierkowi rondo. Władze miasta właśnie podsumowały wyniki.

Zdecydowana większość była na „tak!”

Mieszkańcy mogli oddawać głosy od 1 do 20 czerwca. W takim „referendum” wypowiedziało się ponad 12,7 tys. osób, w zdecydowanej większości drogą tradycyjną – nieelektroniczną. Ponad 97 proc. mieszkańców na pytanie „Czy uważasz, że Edward Gierek zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej Sosnowca poprzez nazwanie ronda lub ulicy jego nazwiskiem?” twierdząco odpowiedziało 12408 głosujących (ponad 97,2 proc.), przecząco - 357 osób; oddano też 95 głosów nieważnych. - Wyniki konsultacji – po weryfikacji – zostaną teraz, przed końcem czerwca, przesłane do pana wojewody – zaznacza Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Zmiana dokumentów mieszkańców nie ominie

W czwartek miejscy radni zdecydowali też – w kontekście ustawy – o zmianie nazw miejscowych ulic: z Tomasza Zapały na Władysława Jagiełły, z Bronisława Wesołowskiego na Józefa Pomian Pomianowskiego, z Braci Śliwów na Braci Altman, z Dąbrowszczaków na Henryka Dietla, z Jana Gacka na Gacka, z Brunona Jasieńskiego na Armii Krajowej i (inna część) Anki Kowalskiej, z Ignacego Kalagi na Jana Dormana, z Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego, z Hanki Sawickiej na Kryptologów, z Lucjana Szenwalda na KWK Kazimierz, z Jana Szewczyka na W. Fitznera i K. Gampera oraz o usunięciu usunięcia patrona szkoły nr 16, czyli Mariana Buczka.

Byli też przeciwni Gierkowi

Przeciwko pozostawieniu nazwiska Edwarda Gierka jako patrona ronda zaprotestował m.in. Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu. Jego prezes Paweł Szopa w liście do przewodniczącego rady miasta Sosnowa Wilhelma Zycha wnioskował o zmianę nazwy Ronda Edwarda Gierka „na nową, ale tradycyjną w mieście nazwę Rondo Ostrogórska”.

Czytaj więcej