Czytasz: Wałęsa: "nigdy nie zamierzam skończyć z KODem"

Wałęsa: "nigdy nie zamierzam skończyć z KODem"

W Katowicach trwa spotkanie z byłym prezydentem RP

Były prezydent przyjechał na Śląsk na zaproszenie Komitetu Obrony Demokracji, w ramach cyklu "Porozmawiajmy o Polsce".

- Nigdy nie zamierzam skończyć z KODem - wyznaje Wałęsa. - Lista się wyczerpuje, a ja chcę pracować. Platforma mi zaproponowała, więc współpracuję. Ale mam się z nimi spotykać tylko raz w miesiącu. Ja nie należę do Platformy, nie należę do KODu, ale im pomagam - dodaje, zapytany o swoje powiązania z opozycją.

Zapytany, czy ma pomysł na zjednoczenie opozycji, odpowiada:
- Tak, mam. Główna, największa siła jest tu. KOD powinien zebrać wszystkich książąt partyjnych. Każdemu przydzielić część władzy. Wycięto nam głowę w Katyniu. Komuniści wykończyli resztę. Wszystkiego się uczymy. Wy musicie przyspieszyć uczenie, nazwajem musimy dostrzec, jakie mamy luki - dodaje Wałęsa. - Zbudowaliśmy wiele, ale zapomnieliśmy o ludziach. Myśleliśmy, że każdy sobie poradzi. To był błąd.

O lewicy mówi:
- Lewica sobie przywłaszczyła opiekuńczość. Trzeba na nowo zdefiniować, co to jest lewica i co to jest prawica. Dla mnie lewica to: nie wierzę w Pana Boga i do tego władza państwowa. Prawica to: wierzę w Boga i własność prywatną.

- Jedni chcą budować na wolnościach, inni na wartościach, ale jakich? Różne religie, różne filozofie. Musimy uzgodnić dziesięć laickich przykazań albo małą konstytucję. Inaczej Europy nie zbudujemy - dodaje były prezydent.

Czytaj więcej