Czytasz: Walcz o swoje w Chorzowie!
Chcesz, aby powstał w Twojej okolicy nowy plac zabaw? A może rząd wypoczynkowych ławek? Zdecyduj, jak będzie wyglądał Chorzów i zgłoś swój projekt do budżetu obywatelskiego. Masz na to czas do 15. września!

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy Chorzowa mogą tworzyć, zgłaszać i wybierać w głosowaniu projekty związane z funkcjonowaniem swojej dzielnicy lub miasta. Finansowany ze środków publicznych, a realizowany przez urząd miasta lub podległe mu jednostki, może realnie wpłynąć na wygląd lub użyteczność miejskiej przestrzeni.

To właśnie dzięki budżetowi obywatelskiemu m.in. zbudowano street workout park, przystosowano część skarpy przy ulicy Astrów i Gałeczki do zjazdów zimowych dla dzieci, czy zorganizowano turniej koszykówki dla dzieci i młodzieży.

BUDŻET OBYWATELSKI 2017 W CHORZOWIE

Możesz mieć realny wpływ na wygląd swojego miasta. Do 15 września złóż projekt inwestycyjny (wszelkie działania twarde, mające charakter budowy, przebudowy, rozbudowy, nadbudowy czy modernizacji takich elementów infrastruktury jak m.in.: place zabaw, siłownie zewnętrzne, skwery, parki, boiska, chodniki, drogi rowerowe, jezdnie i parkingi itp.) z kosztorysem nie przekraczającym kwoty 300 tysięcy złotych lub projekt społeczny (działania miękkie, tj. organizacja imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw, festiwali, zawodów sportowych, itp.) do kwoty 30 tysięcy złotych.

HARMONOGRAM BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2017 W CHORZOWIE

Po złożeniu projektów następuje ich weryfikacja. Jej końcowy termin zaplanowany jest na 15. października br. Po tym czasie, od 16 - 27 października, mieszkańcy mogą głosować na swoje projekty. Te, które zgromadzą najwięcej głosów, zostaną zrealizowane. Decyzja pojawi się 28 października.

Szczegółowe informacje na temat składania wniosków znajdują się na stronie www.bo.chorzow.eu.

POPRZEDNIA EDYCJA BYŁA REKORDOWA

Przypomnijmy, że pula 4. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa wyniosła 2 mln 640 tys. zł. Środki zostały podzielone na 8 okręgów, co oznacza, że na wykonanie każdej ze zwycięskich inwestycji zostanie przeznaczona kwota 330 tys. zł.

Poprzednia edycja projektu okazała się być rekordowa. Wówczas zagłosowało prawie 9 tysięcy osób, z czego jedynie 413 głosujących oddało nieważne głosy. Porównując - w pierwszej edycji swój głos oddały 2 823 osoby, zaś rok temu głosów było o połowę mniej niż teraz.  Rekordowa była również ilość pomysłów na inwestycje zgłoszonych przez mieszkańców – wpłynęło ich ponad 100, z czego aż 79 zostało pozytywnie zatwierdzonych przez komisję i znalazło się na karcie do głosowania.

Jeśli chodzi o statystyki, to mieszkańcy Chorzowa dużo chętniej głosowali za pośrednictwem Internetu, aniżeli w sposób tradycyjny – wrzucając kartę do urny. Najwięcej głosów oddali chorzowianie między 33 a 36 rokiem życia.

Czytaj więcej