Czytasz: Walcownia Cynku-silnik Szopienic

Walcownia Cynku-silnik Szopienic

Wrażenie robi linia produkcyjna z 1904 roku, ogromna przestrzeń i niezwykłe światło. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny. Zobaczcie zdjęcia.

 

Wejście do hali Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach przenosi nas do początków XX wieku. Hala główna to 91 metrów długości i 20 metrów szerokości oraz pomieszczenie maszynowni o długości 70 metrów i szerokości 6 metrów. Ta przestrzeń robi wrażenie. Niepowtarzalność miejsca podkreśla światło wpadające przez ogromne okna. To, co jednak najważniejsze, to zachowane urządzenia z 1904 roku, które zapewniały prawidłowy ciąg technologiczny produkcji blach. Ogromne maszyny, piece, karuzela odlewnicza, walcarki pozwalają poczuć klimat pracy i dawnej produkcji. W szopienickiej walcowni jest jedyne w swoim rodzaju muzeum, gdzie została zachowana dawna technologia i technika oraz zamknięte w tym miejscu wspomnienie ciężkiej pracy. 

Industrialne dziedzictwo Śląska

Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach jest jednym z pomników historii potężnego przemysłu hutniczego w regionie. Walcownię Cynku wybudowano w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice. Położenie to było korzystne ze względu na dostawy surowca oraz wywóz blach cynkowych koleją. W 2002 roku, po prawie 100 latach pracy ostatecznie zakończono produkcję w Walcowni Cynku.

Czytaj więcej


Walcownia Cynku dzisiaj

W 2013r. obiekt przejęła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Przez cztery lata toczyły się prace konserwacyjno-remontowe, dzięki którym muzeum jest dostępne dla zwiedzających. Ci, którzy lubią industrialne przestrzenie nie mogą tu nie zajrzeć. Jeszcze lepsza okazją do tego będzie pierwszy sezon obecności Walcowni na Szlaku Zabytków Techniki. Świętowanie tego wydarzenia ma rozpocząć w maju uwspółcześniona wersja Dnia Hutnika (4 maja) .

Walcownia cynku-silnik Szopienic 

Sandra Jaworudzka, dyrektor muzeum zaznacza, że o Walcowni Cynku myśli jako o swoistym „Silniku Szopienic”. Współpraca z mieszkańcami dzielnicy Katowic ma być motorem napędowym dla muzeum i dla Szopinic. Pokolenia mieszkańców tej części miasta były związane z hutnictwem i walcownią. W tym roku zaplanowano projekty artystyczne i społeczne, ale nim się odbędą warto zajrzeć do tego wyjątkowego miejsca na mapie industrialnych zabytków Śląska.