Czytasz: Wałbrzych protestuje w Zabrzu

Wałbrzych protestuje w Zabrzu

Problemy z restrukturyzacją zakładów spółki Kopex.

150 osób z Wałbrzycha zatrudnionych w firmie Wamag przyjechało pRZED siedzibę spółki Kopex Machinery w Zabrzu. jak się okazało, na próżno.

Pikieta pod siedzibą Kopex Machinery w Zabrzu.

Na miejscu czekali na nich koledzy z dwóch innych zakładów (Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych i Ryfama z Rybnika) należących do Kopex Machinery. Z kolei Kopex Machinery należy do Kopex Group notowanej na giełdzie. Grupa zajmuje się produkcją maszyn górniczych, aparatury elektrycznej, systemami sterowania i automatyzacji. Niestety sytuacja całej grupy jest trudna, stąd wdrożono plan naprawy i podjęto współpracę z konkurencyjnym Famurem, za którym stoi spółka TDJ. We wrześniu strony ustaliły warunki restrukturyzacji zadłużenia finansowego Kopex S.A. oraz wybranych spółek zależnych. Umowa restrukturyzacyjna ma zostać podpisana do końca listopada, a plan naprawczy wdrożony w życie do 2021 roku.

Dla zakładu z Dolnego Śląska, firmy Wamag, która produkuje maszyny dla górnictwa i przemysłu spożywczego nastały trudne chwile. Zakład zatrudniający 150 osób został przeznaczony do likwidacji. Strajkujący nie wiedzieli, że grupa Kopex złożyła w wałbrzyskim sądzie wniosek o upadłość spółki. Koniec prawie 200-letniej historii firmy miałby nadejść wraz z początkiem grudnia.

 ZABRZE, UL. 3-EGO MAJA, GODZ. 11:00

 Nie przyjechał Mahomet do góry, to przyjechała góra do Mahometa  - krzyczeli związkowcy z Wałbrzycha.

Przyjechaliśmy dziś w dwóch celach - Radosław Mechliński, Solidarność Dolny Śląsk - po pierwsze chcemy się poznać uchwałę, na mocy, które zakład w Wałbrzychu ma zostać zlikwidowany. Po drugie - chcemy wyjaśnić skąd biorą się problemy z płynnością wypłacania wynagrodzeń, ponieważ pracownicy nie dostali wypłat w całości.

Problemy gospodarzy pikiety

Połączenie zabrzańskiego i rybnickiego zakładu nastąpiło 3 lata temu. Obecnie pracuje w nich ponad 900 osób. W Zabrzu od listopada do czerwca 2017 roku pracę straci 250 osób. Związkowcy zwracają uwagę na to, że znaczącą większość stanowią osoby w wieku 50-60 lat, którym trudno będzie się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Nie tylko zakład w Wałbrzychu ma problemy. U nas też nie dzieje się najlepiej. Do tej pory odeszło 360 osób. - Ryszard Janusz, przewodniczący "Solidarności" w Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych - Zarząd spółki przygotował samodzielnie plan zwolnień, bez konsultacji ze stroną społeczną. Dlatego zastanawiamy się czy skończy się na planowanych 250 osobach.

 Oficjalne stanowisko grupy Kopex:

“W związku z trudną sytuacją finansową, Grupa Kopex wdraża program restrukturyzacji obejmujący redukcję zbędnego majątku, sprzedaż oraz likwidację części spółek zależnych i stowarzyszonych, ograniczenie zatrudnienia, a także restrukturyzację zadłużenia.”

To tak jakby “laćki” wystawić na sprzedaż

Według Józefa Zaniewskiego, przewodniczącego "Solidarności" w rybnickiej Ryfamie, do tej pory sprzedano majątek za 280 tysięcy złotych.

To się nazywa redukcja zatrudnienia, a nie redukcja majątku!

Związkowcy z Zabrza i Rybnika pytanie o przyszłość rozważają wejście w spór zbiorowy z pracodawcą.

Przed siedzibą w Zabrzu pikietowało ok. 200 osób. Pracownicy firm pracujących w grupie Kopex, zakładów współpracujących, a także przedstawiciele innych związków zawodowych.