Czytasz: Wajda na wielkim ekranie
"Ziemia obiecana" rozpocznie przegląd filmów Andrzeja Wajdy w katowickim kinie Kosmos.

Przeglądy filmów Andrzeja Wajdy wysypały się jak grzyby po deszczu. Ale to w kraju. Na Śląsku pierwszy przegląd odbędzie się w Katowicach, a organizują go kino Kosmos i Filmoteka Śląska.

W programie znalazły się wielkie filmy mistrza: „Wesele”, czyli znakomita adaptacja dramatu Wyspiańskiego, „Popioły” to obraz rozgrywający się w czasach wojen napoleońskich; „Korczak” - portret słynnego doktora z genialną rolą Wojciecha Pszoniaka oraz polsko-francuski „Danton” powstały z udziałem Gerarda Depardieu.

Filmem otwierającym retrospektywę będzie „Ziemia obiecana”, film o początkach kapitalizmu w przemysłowej Łodzi, z Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem w rolach głównych. Przed seansem, który odbędzie się 14 listopada o godz. 17:30, zobaczymy krótki zapis wywiadu z reżyserem na planie adaptacji prozy Reymonta. Na scenie pojawią się Stanisław Janicki, historyk kina i autor sfilmowanego wywiadu oraz Barbara Ptak, która stworzyła kostiumy do „Ziemi obiecanej”.

Andrzej Wajda zmarł 9 października. Ostatnim filmem znanego na świecie i nagradzanego na międzynarodowych festiwalach reżysera są „Powidoki”, które będą polskim kandydatem do Oscara.

Przegląd filmów Wajdy odbędzie się w katowickim kinie Kosmos od 14 listopada do 7 grudnia.

Czytaj więcej