Czytasz: Wadowska. Dowód na nieskuteczność Bytomia

Wadowska. Dowód na nieskuteczność Bytomia

00:43
Wybory zarządu metropolii pokazały z jednej strony zgodę samorządowców, z drugiej marginalną rolę Damiana Bartyli.

Można powiedzieć, że Karolina Wadowska jest dowodem na wiodącą rolę Piekar Śląskich w podregionie bytomskim. Bliżej prawdy jest jednak określenie, że wybór kandydatki zgłoszonej przez Sławę Umińską-Duraj jest kolejnym przykładem na marginalną rolę Damiana Bartyli i całego Bytomia.


>> SESJA METROPOLITALNA NA ŻYWO <<


Zaczęło się od propozycji prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj, żeby Karolina Wadowska została kandydatką na kandydatkę do zarządu metropolii. W głosowaniu gmin podregionu bytomskiego przegrała z Andrzejem Pilotem. Ale to Pilot przegrał najważniejsze głosowanie.

Jako jedyny z czwórki uzgodnionych i zgłoszonych kandydatów do zarządu nie zyskał „podwójnej większości” głosów gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Chwilę później przewodniczący zarządu Kazimierz Karolczak zgłosił kandydaturę Wadowskiej. Zyskała poparcie, na które nie mógł liczyć Pilot.

- Moja kandydatura na początku nie spotkała się z uznaniem ze strony podregionu. Dominował dyrektor Pilot, ale… wyszło jak wyszło - mówi z uśmiechem Karolina Wadowska.

To była spektakularna klęska Damiana Bartyli. Wszyscy prezydenci czołowych miast podregionów wygrali dla swoich kandydatów miejsce w zarządzie. Sosnowiec ma Kazimierza Karolczaka, Tychy - Krzysztofa Zamasza, Katowice - Danutę Kamińską, Gliwice - Grzegorza Kwitka, a Bytom? Bytom ma problem.


>> WADOWSKA CZY PILOT? <<


Damian Bartyla kandydaturą Andrzej Pilota przegrał podwójnie. Postawił na człowieka nie ze swojego miasta, ale z Tarnowskich Gór. Za tę decyzję krytykowano go w samym Bytomiu. Nie dość jednak, że naraził się w mieście, to jeszcze miażdżąco przegrał.

Na nic zdały się zapewnienia o naradach i wykuwaniu konsensusu. Z uwagi na zaangażowanie prezydenta w rozmowy kluczowe dla pozycji miasta w przyszłej metropolii przesunięto sesję, na której miano przegłosować referendum nad odwołaniem Bartyli z urzędu. Sesję przesunięto, uchwałę przegłosowano, a godziny i dni spędzone na rozmowach o metropolii okazały się stracone.

Bytom pogrąża się w problemach wewnętrznych i znikomej roli w metropolii i w województwie. Piekary Śląskie ze Sławą Umińską-Duraj wyrastają na lidera podregionu. A Karolina Wadowska będzie tę pozycję wzmacniać.

- Widzę się w inwestycjach, innowacjach i promocji. To są te rzeczy, z którymi mam do czynienia od zawsze. Świat biznesu jest mi bliższy niż świata polityki - mówi Karolina Wadowska.

Czytaj więcej