Czytasz: Wadowska. Dowód na nieskuteczność Bytomia

Wadowska. Dowód na nieskuteczność Bytomia

00:43
Wybory zarządu metropolii pokazały z jednej strony zgodę samorządowców, z drugiej marginalną rolę Damiana Bartyli.

Można powiedzieć, że Karolina Wadowska jest dowodem na wiodącą rolę Piekar Śląskich w podregionie bytomskim. Bliżej prawdy jest jednak określenie, że wybór kandydatki zgłoszonej przez Sławę Umińską-Duraj jest kolejnym przykładem na marginalną rolę Damiana Bartyli i całego Bytomia.


>> SESJA METROPOLITALNA NA ŻYWO <<


Zaczęło się od propozycji prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj, żeby Karolina Wadowska została kandydatką na kandydatkę do zarządu metropolii. W głosowaniu gmin podregionu bytomskiego przegrała z Andrzejem Pilotem. Ale to Pilot przegrał najważniejsze głosowanie.

Jako jedyny z czwórki uzgodnionych i zgłoszonych kandydatów do zarządu nie zyskał „podwójnej większości” głosów gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Chwilę później przewodniczący zarządu Kazimierz Karolczak zgłosił kandydaturę Wadowskiej. Zyskała poparcie, na które nie mógł liczyć Pilot.

- Moja kandydatura na początku nie spotkała się z uznaniem ze strony podregionu. Dominował dyrektor Pilot, ale… wyszło jak wyszło - mówi z uśmiechem Karolina Wadowska.

To była spektakularna klęska Damiana Bartyli. Wszyscy prezydenci czołowych miast podregionów wygrali dla swoich kandydatów miejsce w zarządzie. Sosnowiec ma Kazimierza Karolczaka, Tychy - Krzysztofa Zamasza, Katowice - Danutę Kamińską, Gliwice - Grzegorza Kwitka, a Bytom? Bytom ma problem.


>> WADOWSKA CZY PILOT? <<


Damian Bartyla kandydaturą Andrzej Pilota przegrał podwójnie. Postawił na człowieka nie ze swojego miasta, ale z Tarnowskich Gór. Za tę decyzję krytykowano go w samym Bytomiu. Nie dość jednak, że naraził się w mieście, to jeszcze miażdżąco przegrał.

Na nic zdały się zapewnienia o naradach i wykuwaniu konsensusu. Z uwagi na zaangażowanie prezydenta w rozmowy kluczowe dla pozycji miasta w przyszłej metropolii przesunięto sesję, na której miano przegłosować referendum nad odwołaniem Bartyli z urzędu. Sesję przesunięto, uchwałę przegłosowano, a godziny i dni spędzone na rozmowach o metropolii okazały się stracone.

Bytom pogrąża się w problemach wewnętrznych i znikomej roli w metropolii i w województwie. Piekary Śląskie ze Sławą Umińską-Duraj wyrastają na lidera podregionu. A Karolina Wadowska będzie tę pozycję wzmacniać.

- Widzę się w inwestycjach, innowacjach i promocji. To są te rzeczy, z którymi mam do czynienia od zawsze. Świat biznesu jest mi bliższy niż świata polityki - mówi Karolina Wadowska.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
20 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
około 1 godziny temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
2 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
6 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.