Czytasz: Kto lepszy: Wadowska czy Pilot?

Kto lepszy: Wadowska czy Pilot?

W subregionie bytomskim trwa ostry spór o to, kto ma być kandydatem do zarządu metropolii.

Środa ma przynieść rozstrzygnięcie, kto ostatecznie zostanie kandydatem podregionu bytomskiego do władz metropolii. Prezydent Bytomia, Damian Bartyla stawia na pochodzącego z Tarnowskich Gór Andrzeja Pilota. Prezydent Piekar Śląskich, Sława Umińska-Duraj do boju wystawia szerzej nieznaną Karolinę Wadowską.

Kandydatka "mniejszych i słabszych"

O tym, że rozmowy wchodzą w ostateczna fazę świadczy wpis wiceprezydenta Piekar Śląskich Krzysztofa Turzańskiego. Na swoim blogu publikuje zdjęcie „kandydatki na kandydatkę” i uzasadnia jaką rolę ma odgrywać w zarządzie metropolii.

- Karolina Wadowska będzie reprezentować interesy mniejszych gmin, których, nie tylko w podokręgu bytomskim, nie brakuje. Poza znacznie większym Bytomiem, w okręgu bytomskim znajdują się niewielkie Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry i Radzionków, a także Ożarowice, Zbrosławice i Świerklaniec. Ktoś musi zwracać uwagę na potrzeby tych “mniejszych i słabszych” - pisze Krzysztof Turzański

Jak zapewniają Piekary, prezes Parku Przemysłowo Technologicznego EkoPark ma niekonwencjonalne podejście sposobu zarządzania. Ma to zdaniem wiceprezydenta realne przełożenie na wynik spółki, która w ciągu zaledwie roku, sterowana przez Wadowską, wypracowała dodatni wynik finansowy.

Laurka, którą wystawia swojej kandydatce, zawiera pochwały za realizację innowacyjnych projektów w Piekarach Śląskich, takich jak "Nochal" czy "Parkanizer". 

Pierwszy, to pilotażowy program monitorowania zanieczyszczenia lokalnego powietrza. Aktualnie gmina wykorzystuje 10 czujników jakości powietrza, które stale można monitorować na stronie internetowej. EkoPark jest też producentem systemu, który obecnie oferuje innym gminom i przygotowuje się do realizacji systemu m.in. dla Węglokoksu, SFW Energia czy Gminy Świerklaniec.

Dodatkowym walorem Karoliny Wadowskiej ma być brak powiązań, nie tylko z żadną partią polityczną, ale także lokalnym ugrupowaniem samorządowym.

- Jest menadżerem, a jej celem jako członka zarządu metropolii nie będzie realizacja ambicji politycznych, a działanie na rzecz rozwoju aglomeracji - zapewnia Krzysztof Turzański

Niezłomny Bytom

Mimo walorów kandydatki podkreślanej przez Piekary Śląskie, Bytom twardo stawia na kandydata sprawdzonego w fotelu wicewojewody, a ostatnio prezesa WFOŚiGW, Andrzeja Pilota. Sam kandydat może liczyć na poparcie Tarnowskich Gór. To z nich pochodzi i przez 3 lata był także wicestarostą powiatu tarnogórskiego. W przeciwieństwie do Wadowskiej, Pilot nie jest apolityczny. Aktualnie jest członkiem prezydium Zarządu Wojewódzkiego PSL. 

Poza Bytomiem, Piekarami Śląskimi i Tarnowskimi Górami, decyzję podejmą: Radzionków, Ożarowice, Zbrosławice i Świerklaniec

Czytaj więcej