Czytasz: W Zofiówce znów leje się woda! Ranni górnicy już w domu [AKTUALIZACJA]

W Zofiówce znów leje się woda! Ranni górnicy już w domu [AKTUALIZACJA]

Trwa dramatyczna walka z czasem, a na drodze ratowników kolejne przeszkody!

Aktualizacja 18:00:

Dwóch rannych górników, którzy w sobotę trafili do szpitala, opuściło jego mury i wróciło do domów. Akcja ratownicza na dole trwa. Wciąż poszukiwani są trzej górnicy.

Wodę z rozlewiska ma wypompowywać siedmiokrotnie wydajniejsze urządzenie. Ważąca tonę pompa elektryczna ma przyspieszyć pracę. Trudności może sprawić transport olbrzymiego urządzenia, musi się odbywać na raty.

Pompa elektryczna od kilku dni była gotowa do pracy. Jednak do tej pory nie można było jej użyć ze względu na zbyt wysokie stężenie metanu. Urządzenia elektryczne mogą pracować w wyrobisku przy stężeniu metanu nie przekraczającym 2 procent.

W sztabie kryzysowym debatowali z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister resortu Grzegorz Tobiszowski. Rozmawiali dziś w Jastrzębiu z ratownikami, Tchórzewski spotkał się także z rodzinami górników.

Wcześniej pisaliśmy:

Na Twitterze zawrzało! Woda znów się leje!

- Woda znów się leje. Trzeba cementować otwór. Czekamy, by ratownicy mogli przejść na drugą stronę – pisze K. Baca-Pogorzelska. 

Informacje na temat akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka, są coraz bardziej skąpe. O poranku podano bardzo optymistyczny komunikat. Dziś w nocy ratownicy dowiercili się bowiem od miejsca, gdzie mogą znajdować się górnicy i podali im jedzenie i telefon.

- W nocy z czwartku na piątek wiertacze celnie wywiercili drugi otwór z przekopu F kołowego na poziomie 900 metrów i trafili do chodnika H-10" (red.: to tu prawdopodobnie znajduje się trójka uwięzionych górników) - podała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Niestety z trzema poszukiwanymi górnikami cały czas nie ma żadnego kontaktu. Również mikrofon zamontowany w nowym odwiercie, i opuszczony otworem do chodnika H-10, oprócz szumu wody nie zarejestrował żadnych sygnałów.

Na razie nie wiadomo kiedy spółka poda kolejny komunikat o przebiegach akacji ratunkowej, wstępnie mówiono o godz. 19. Oficjalna informacja, nie została jednak jeszcze podana do wiadomości.

Przypomnijmy: w wyniku sobotniego wstrząsu zginęło dwóch górników, a kolejni dwaj przebywają w szpitalu, ich życiu nic nie zagraża.

Czytaj więcej