Czytasz: W weekend posprzątajmy!
Przyszedł czas na wiosenne porządki. Posprzątamy Kostuchnę i żydowski cmentarz.

„Wspólnie zadbajmy o naszą dzielnicę!” - tak organizatorzy zachęcają do akcji sprzątania katowickiej Kostuchny. Tym razem uporządkujemy teren przy ul. Wantuły. Rośnie tam wiele starych drzew, jest staw i źródełko. Mieszkańcom zależy, aby w tym miejscu w przyszłości powstał Park Dzielnicowy. Dlatego spotykają się, aby uporządkować okolicę i pokazać, że zależy im na dzielnicy estetycznej i dostępnej dla wszystkich.
Organizator zapewnia worki na śmieci i rękawiczki do sprzątania.

Kostuchnę będziemy sprzątać w sobotę w godz. 9-18.

Facebook / Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Facebook / Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

A w niedzielę, w godz. 13-15 posprzątamy gliwicki cmentarz „Na Piasku”. To zabytkowa, żydowska nekropolia. Wiele osób odwiedza Dom Pamięci Żydów Górnośląskich i dopytuje o stan starego żydowskiego cmentarza w Gliwicach. Odwiedzający są zdziwieni, że jest tak zaniedbany. „Zadbajmy o nasze wspólne dziedzictwo razem: uprzątnijmy nekropolię, a przy okazji poznajmy się lepiej” - zachęcają organizatorzy.

Tzw. stary cmentarz żydowski w Gliwicach założony został na początku XIX wieku i był używany do momentu utworzenia nowego cmentarza przy ul. Poniatowskiego. Na tej starej zabytkowej nekropolii zachowało się ok. 500 bezcennych, unikatowych nagrobków. Pochowano na niej znamienitych gliwiczan.

Spotykamy się przy furtce na cmentarz (ul. Na Piasku, obok dworca PKP w Gliwicach). Zabieramy rękawice ochronne, worki plastikowe, a także dobre chęci, siłę i znajomych.

Czytaj więcej