Czytasz: W weekend Daisy Days
Podobnej imprezy trudno szukać w innym miejscu w regionie.

Rynek w Pszczynie zamienił się w wielki ogród. I tak będzie przez cały weekend  

„Ogrody Daisy” są nie tylko okazją do tego, aby podziwiać piękne kwiatowe kompozycje. W ciągu weekendu odbędą się cykle wykładów poświęconych prowadzeniu ogrodów i pielęgnacji roślin. Specjaliści zdradzą tajniki pielęgnacji trudny roślin oraz jakich błędów ustrzegać się w swoich ogródkach.

Pomysł imprezy powstał kilka lat temu w trakcie przygotowywania strategii promocji miasta. Nie przypadkowa jest, więc postać Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless - pani na zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Pszczynie. Budowa miejskiej marki od dłuższego czasu oparta jest na połączeniu historii i arystokratycznej tradycji regionu z nowoczesnością.

Pszczyna - Daisy Days w 2016 roku - zobacz zdjęcia:

Mapping na kamienicy 

W trakcie weekendu odbędzie się też tradycyjny już Festiwal Organizacji Pozarządowych, Majówka Konna oraz Nocna Gra Książęca. Podobnie jak w poprzednich latach odbędą się również koncerty w ramach trasy Von Promnitz Tour.

W tym roku organizatorzy zaplanowali także pokazy światła, od piątku do niedzieli po godz. 22 na jednej z kamienic oglądać będzie można także pokazy mappingu.

- Coraz częściej poza granicami naszej gminy słychać o Daisy Days. To wyjątkowa impreza, która przyciąga turystów z wielu zakątków naszego kraju. Obserwujemy spore zainteresowanie u południowych sąsiadów. Od lat na imprezie pojawiają się Czesi i Słowacy - mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

- Z roku na rok szukamy nowych rozwiązań, ponieważ program musi być stale modyfikowany. Nigdy nie ma takich samych aranżacji. Wystawcy robią wszystko, aby ich stanowiska były wyjątkowe. To się udaje. Słyszałem wiele głosów od mieszkańców o tym, żeby ta impreza trwała, co najmniej tydzień. Niestety brak odpowiedniej infrastruktury na płycie rynku nie pozwoli na to, aby rośliny tak długo wytrzymały – dodaje.

Szczegłówy program imprezy 

Dziki Zachód pod Zamkiem

Co roku pod Zamkiem Pszczyńskim rozgrywane są zawody w powożeniu przez Pszczyński Ludowy Klub Jeździecki "Plessówka" w Pszczynie. Po tych zmaganiach następuje konna parada rynkiem miasta, która każdego roku przybiera nieco inną tematykę. Nie inaczej będzie w najbliższą niedzielę 21 maja.

- Były już uciekające panny młode, rzymianie oraz mundurowi z oddziału policji konnej z Chorzowa. W tym roku na pszczyńskim rynku zawitają kowboje prosto z dzikiego zachodu - zachęca do udziału w wydarzeniu Przemysław Wiza z Pszczyńskiego Ludowego Klubu Jeździeckiego "Plessówka".

Początek wydarzenia o godz. 8:00. Rozpoczęcie konkursu na przewożenie o godz. 9:00, najbardziej widowiskowe atrakcje - parada konna i konkursy zręcznościowe dla jeźdzców - po godz. 16:00. Pierwsza "Majówka Konna" organizowana była w 2004 roku, więc ta nadchodząca będzie już 13 z rzędu.

Czytaj więcej