Czytasz: W Warszawie trwa Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy [aktualizacja]

W Warszawie trwa Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy [aktualizacja]

Na prawicy powstaje nowe ugrupowanie polityczne.


Aktualizacja 13.54

Nazwa nowej partii to Porozumienie.

***

W sobotę po godz. 12.30 na PGE Narodowym w Warszawie rozpoczął się Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencja Zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych. Formacje te mają utworzyć nowe ugrupowanie polityczne.

Według wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Polski Razem Adama Bielana celem kongresu jest zjednoczenie tych środowisk; w kongresie ma wziąć udział ok. 1000 delegatów z całej Polski: przedstawicieli Polski Razem, środowiska Republikanów, środowisk wolnościowych. "Spodziewamy się kilku prezydentów miast, kilkudziesięciu burmistrzów i wójtów. To ma być nowy impuls do działania" - podkreślił.

Przybyłych gości powitają Adam Bielan oraz wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Następnie zaprezentowana ma zostać nazwa nowej formacji, a później głos zabierze m.in. lider Polski Razem, wicepremier Jarosław Gowin, który zapowiadał wcześniej, że w sobotę poznamy także "zręby programu" nowego ugrupowania.

Gościem specjalnym kongresu miał być lider PiS Jarosław Kaczyński, jednak jego udział został odwołany z powodu choroby. List od prezesa Prawa i Sprawiedliwości odczyta szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Nowa partia ma być konserwatywna, ale - jak mówił Gowin - "zbudowana nowocześnie według zachodnich wzorów".

Wicepremier poinformował przed kongresem, że do partii oficjalnie przystąpił b. poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas.

W składzie nowej formacji ma się znaleźć ponadto była posłanka Kukiz'15 Magdalena Błeńska; w poniedziałek Gowin ogłosił, że do Polski Razem dołączył senator Józef Zając, wcześniej związany z PSL.

Sprawą najwyższej wagi jest, aby obóz Zjednoczonej Prawicy stale rósł w siłę, poszerzał się o nowe środowiska, "przyciągał" nowych sojuszników oraz "pozyskiwał" - dla idei naprawy Polski - coraz więcej Polek i Polaków - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników sobotniego Kongresu Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencji Zjednoczeniowej Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych, który odczytał szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wyjaśnił, dlaczego nie mógł wziąć udziału w "tak istotnym spotkaniu". Zaznaczył, że wpływ na jego absencję miała "siła wyższa, w postaci choroby". "Niezmiernie żałuję" - oświadczył szef PiS.

J.Gowin do J.Kaczyńskiego: nie zawsze się zgadzamy, ale mamy zaufanie do pańskiego przywództwa; liczymy, że dzięki niemu druga część kadencji będzie obfitować w jeszcze większe sukcesy. (PAP)

 autor: Rafał Białkowski

Czytaj więcej