Czytasz: W wakacje koniec roamingu w UE

W wakacje koniec roamingu w UE

Jerzy Buzek: Zakończyliśmy 10 lat starań o zniesienie kosztownych pułapek dla naszych obywateli

Tak jak obiecaliśmy dwa lata temu zniknęła dziś ostatnia bariera na drodze do tego, by obywatele już w te wakacje za usługi komórkowe w roamingu w UE mogli zapłacić tyle, co w domu - czytamy na stronie EPL.

- Parlament postawił dziś przysłowiową kropkę nad „i”. Zakończyliśmy 10 lat starań o zniesienie kosztownych pułapek dla naszych obywateli, o to, żeby połączenia do bliskich podczas urlopu czy korzystanie z nawigacji w samochodzie nie było droższe od samego wyjazdu - powiedział Jerzy Buzek, odpowiedzialny za negocjacje z ramienia Parlamentu Europejskiego.

- To, co osiągnęliśmy, łatwo porównać. Dziś, jeśli mamy w pakiecie 1 gigabajt danych i wykorzystamy go na urlopie w Chorwacji - zapłacimy tyle, co „w domu”. Jeśli udamy się do sąsiedniej Czarnogóry - będącej poza UE - wydamy kilka tysięcy złotych! Dzisiejsza decyzja burzy kolejną granicę między 28 krajami UE, a ponadto daje milionom obywateli namacalny przykład tego, jak UE działa w ich interesie i dotrzymuje złożonych obietnic. Cieszę się, że to właśnie dzięki pracom w Komisji ITRE, której przewodniczę w PE udało nam się odnieść ten sukces - dodał.

Buzek zapewnił, że PE będzie czuwać nad wdrożeniem przepisów. - Musimy mieć pewność, że wynegocjowane przez nas rozwiązania będą faktycznie działać. Że skorzystają na nich w pełni nasi obywatele. Zapewniliśmy operatorom ochronę przed nadużyciem usług w roamingu i oczekujemy, że oni także będą grać fair. Nie może być mowy o podnoszeniu stawek krajowych czy karaniu klientów korzystających z roamingu droższymi planami taryfowymi - mówił szef ITRE.

Jerzy Buzek zwrócił też uwagę na dalszą potrzebę budowania tzw. Unii Cyfrowej.

- Podróżowanie bez opłat roamingowych to krok milowy w dobrym kierunku, ale cyfrowa Europa musi przyspieszyć. Wciąż mamy problem zbyt wysokich stawek za rozmowy międzynarodowe. Musimy dalej harmonizować zagospodarowanie widma radiowego - kluczowego do rozwoju mobilnego Internetu czy stwarzać przejrzyste warunki do inwestycji w najnowsze technologie, w tym satelity i światłowody, niezbędne do rozwoju 5G. Wszystkie te kwestie poruszamy w przeglądzie tzw. ram telekomunikacyjnych, nad którym obecnie, pod przewodnictwem komisji ITRE, w Parlamencie Europejskim pracujemy.

Czytaj więcej