Czytasz: W Tychach powstanie bezkolizyjny węzeł

W Tychach powstanie bezkolizyjny węzeł

Za ponad 200 milionów złotych powstanie bezkolizyjny węzeł drogowy w rejonie ulicy Turyńskiej i Oświęcimskiej. Jest to kolejna tyska droga, która przejdzie gruntowną modernizację.

Przebudowana zostanie ulica Oświęcimska od węzła Wartogłowiec do ulicy Turyńskiej (w rejonie fabryki Fiata). Zadanie podzielono na kilka etapów.

- Pierwszy obejmuje około 2,5-kilometrowy odcinek od węzła na Wartogłowcu do ul. Turyńskiej. Oprócz wymiany nawierzchni po obu stronach drogi powstanie chodnik wraz ze ścieżką rowerową od strony południowej. Jednak najistotniejszym punktem przebudowy ma być nowy, bezkolizyjny węzeł łączący DK44 z ulicami Mysłowicką, Oświęcimska, Kościelną i Główną - tłumaczy Wojciech Łyko, dyrektor MZUiM w Tychach.

Węzeł ten rozdzieli ruch tranzytowy (który zostanie poprowadzony górą obiektu) - od ruchu lokalnego. Ten odbywać się będzie dołem, po dwóch dużych rondach.

PRZETARG JUŻ WKRÓTCE

Inwestycja w 85% zostanie sfinansowana ze środków unijnych, reszta to wkład własny miasta.

- Czekaliśmy na informacje o dofinansowaniu z niecierpliwością,  mamy gotową całą dokumentację techniczną oraz wydane pozwolenie na budowę więc od razu zabieramy się do pracy. Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg na roboty budowlane i rozpocząć realizacje tej bardzo ważnej dla miasta inwestycji – przekonuje Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Budowa węzła to tylko jeden z elementów, jaki poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego na modernizowanym fragmencie DK44.

- Wzdłuż całego odcinka ma powstać nowa infrastruktura dla pieszych, łącznie z przejściami podziemnymi. Jedno zaprojektowano w rejonie ul. Kościelnej, drugie przy ulicy Długiej – zapewnia Arkadiusz Bąk z MZUiM.

Wstępem do przebudowy tyskiego odcinka DK44 była budowa ronda na ulicy Oświęcimskiej oraz połączenia z ulicą Serdeczną. Podczas przebudowy m.in. innymi tą drogą zostanie poprowadzony objazd.

Czytaj więcej