Czytasz: W Tłusty Czwartek rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Wyślij pączka do Afryki"

W Tłusty Czwartek rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Wyślij pączka do Afryki"

Zamiast zajadać się pączkami możesz pomóc głodnym dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie - zachęcają bracia kapucyni prowadzący misje w tych krajach.


 W Tłusty Czwartek rozpoczęła się tegoroczna edycja akcji charytatywnej "Wyślij pączka do Afryki".

Wszystkie zebrane pieniądze trafią na konto Fundacji Kapucyni i Misje i zostaną przeznaczone m.in. na czesne i dożywianie osieroconych dzieci w Republice Środkowej Afryki, budowę studni głębinowej oraz leczenie niepełnosprawnych.

 Nauka w Republice Środkowej Afryki jest płatna. Większości rodziców nie stać na zapłacenie nawet niewielkiego czesnego. W jeszcze trudniejszej sytuacji są sieroty, dlatego polscy misjonarze zbierają pieniądze, by zapewnić im jeden posiłek dziennie i opłacić naukę.

 Posiłki i czesne dla jednego dziecka w ciągu całego roku szkolnego to wydatek 167 zł, dla wszystkich sierot, które są pod opieką misjonarzy potrzeba ok. 89 tys. zł.

 "W tym roku zbieramy pieniądze nie tylko na naukę i dożywianie dzieci, ale na realizację w sumie 13 projektów zgłoszonych przez misjonarzy pracujących w Republice Środkowej Afryki i Czadzie, które według nich są ważne dla społeczności lokalnej" – mówiła PAP Diana Bonowicz z Fundacji Kapucyni i Misje.

 Kapucyni chcą zebrać środki m.in. na budowę studni głębinowej w wiosce Jerusalem, na leczenie pięciu kolejnych osób niepełnosprawnych ruchowo z parafii Ndim oraz na sfinansowanie działalności dwóch Ośrodków Pomocy dla Ubogich: w Ngaoundaye i Bocaranga. Ich tegoroczne projekty dotyczą także rozbudowy i wyposażenia szkół, budowy przedszkola, placu zabaw oraz trzech kaplic.

 Na wszystko potrzeba 525 tys. zł, do tej pory zebrano ok. 8,5 tys. zł.

 Pomóc można na kilka sposobów: kupując wirtualnego pączka za pośrednictwem strony: www.paczek.kapucyni.pl, organizując kiermasz z pączkami w szkole, przedszkolu, parafii czy zakładzie pracy - a dochód z kiermaszu przekazując Fundacji Kapucyni i Misje.

 Akcja "Wyślij pączka do Afryki" jest organizowana po raz szósty. "E-pączki" będzie można kupić przez cały Wielki Post.

 Ze środków zebranych w poprzednich latach udało się sfinansować: operacje pięciu osób niepełnosprawnych, zakupić dla nich protezy i wózki inwalidzkie, otworzyć dwa Ośrodki Pomocy w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie osierocone dzieci, ofiary wojny domowej i ubodzy otrzymują lekarstwa, żywność i ubrania oraz odbudować ponad 300 domów spalonych podczas wojny.

 Polscy misjonarze sfinansowali także budowę trzech szkół podstawowych, pięciu kaplic i siedmiu studni głębinowych. Finansują naukę w szkole i ciepłe posiłki dla ponad dwustu osieroconych dzieci w parafii Ndim.

 W RŚA i Czadzie pracuje obecnie w ośmiu miejscowościach 11 polskich misjonarzy kapucynów. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Czytaj więcej