Czytasz: W sztolni Królowa Luiza jest już woda
Turystyczny szlak wodny w Sztolni Królowa Luiza jest już zalany. Kiedy popłyniemy łodzią?

Operację zalewania toru wodnego w udostępnianej do zwiedzania sztolni odwadniającej z XIX w. zakończyło tamtejsze Muzeum Górnictwa Węglowego. Teraz pod ziemią testowane będą łodzie, które powinny zacząć wozić turystów po wakacjach.

Pierwsi turyści już sprawdzili

Prace w kompleksie Sztolnia Królowa Luiza trwają od 2008 roku. Przez kilka lat usuwano z niej muł i prowadzono roboty górnicze i zabezpieczające. Najpierw zakończono prace na powierzchni, w połowie ubiegłego roku otwarto odnowiony i wzbogacony o nowe elementy podziemny skansen górniczy Królowa Luiza, a na początku czerwca "suchym" odcinkiem sztolni przeszli przedpremierowo pierwsi turyści.

Roboty w historycznej sztolni nadal jednak trwają, zarówno w jej docelowo "suchej" części, jak i "mokrej". Po zalaniu liczącego ok. 1,1 km odcinka wodnego wstępnie udało się już upewnić, co do jego szczelności, by przystąpić do kolejnego etapu.

Trasa biegnie pod centrum Zabrza

Napełnianie odcinka wodnego trwało około dziesięciu dni. W pierwszej fazie wykorzystano wodę napływającą do sztolni w sposób naturalny. W ten sposób wypełniło się ok. 90 proc. docelowej pojemności toru wodnego. Potem, aby wobec suchego okresu trochę przyspieszyć ten proces, skorzystano z sieci wodociągowej. Ewentualny nadmiar wody w przyszłości będzie na bieżąco odpompowywany.

Odcinek "mokry", czyli trasa przyszłego spływu łodziami w Sztolni, prowadzi od tzw. mijanki pod browarem, do samego centrum Zabrza, gdzie turyści będą wpływali do otwartej niecki basenowej przy ul. Karola Miarki.

Już w poprzednich latach zbudowano tam nabrzeże portowe; teraz jest to miejsce testów łodzi. Ruch turystyczny będą obsługiwały dwa zestawy łodzi, zbudowanych w jednej ze stoczni morskich na kształt dawnych, drewnianych, którymi przed laty sztolnią spławiano węgiel. Każdy ze współczesnych zestawów łodzi (nazwanych Luiza i Amalia) pomieści po 24 osoby.

Otwarcie po wakacjach

Otwarcie całości sztolni, łącznie z odcinkiem wodnym - przy pełnym obciążeniu ruchem turystycznym - planowane jest obecnie na wrzesień.

Wszystkie wyrobiska udostępniane turystom wraz ze Sztolnią mają ok. 5 km długości. Odkopany fragment Sztolni liczy ok. 2,5 km, jednak na długości ok. kilometra tworzą ją dwie równoległe odnogi. Pozostała część to chodnik w pokładzie 510 i wyrobiska podziemnego skansenu. Koszt wszystkich prac związanych z udostępnieniem tego kompleksu, a także rozwojem Zabytkowej Kopalni Guido, która też jest częścią Muzeum, szacowany jest na ok. 200 mln zł.

Czytaj więcej