Czytasz: W Szczyrku otwarto nowoczesny komisariat policji [ZDJĘCIA]

W Szczyrku otwarto nowoczesny komisariat policji [ZDJĘCIA]

Mundurowi przenieśli się do ścisłego centrum miasta - do budynku przy ul. Myśliwskiej 40.

Znajdująca w ścisłym centrum miasta siedziba została wybudowana w ekspresowym tempie. Inwestycja była prowadzona od jesieni 2016 r. Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego komisariatu nastąpiło 5 stycznia 2017 r. Obiekt została wybudowany na 17-arowej działce w centrum miasta, którą przekazały władze miasta Szczyrku. Koszt działki szacuje się na około 1,7 mln zł. Komisariat stanął tuż obok remizy miejscowej straży pożarnej. Do tej pory siedziba komisariatu mieściła się na obrzeżach miasta, w budynku przedsiębiorstwa komunalnego przy ul. Granicznej 1.

31 szczyrkowskich policjantów w nowym komisariacie ma do dyspozycji blisko 700 mkw., a także zaplecze techniczne, sanitarne i ogrodzony parking. W budynku znajduje się 70 pomieszczeń dla służby dyżurnej, prewencyjnej, dzielnicowych, służby kryminalnej, korpusu cywilnego i kierownictwa jednostki. Na terenie jednostki funkcjonuje siłownia przeznaczona dla policjantów i pracowników cywilnych. Pomieszczenia i wyposażenie komisariatu są zgodne z najnowszymi standardami.

Komisariat Policji w Szczyrku to trzykondygnacyjny budynek. Liczy 12 metrów wysokości, 11 szerokości i 30 długości. Jest świetnie wkomponowany w górską scenerię - ma dwuspadowy dach, różniąc się tym samym od innych nowych komisariatów. Budynek jest tzw. budynkiem pasywnym. Został wybudowany zgodnie nowoczesnymi technologiami, dlatego jego budowę dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (300 tys. zł). Inwestycja, z wyposażeniem, kosztowała 4,3 mln zł. Sama budowa pochłonęła 3,3 mln zł.

Burmistrz  Szczyrku Antoni Byrdy podkreślił, że komisariat w centrum oznacza, że miasto będzie lepiej dozorowane, a mieszkańcy i turyści będą czuli się bezpieczniej. Z myślą o tym, m. in. w nowym komisariacie zostanie zamontowany ogólnodostępny alkomat.

Policjanci ze Szczyrku zyskali nie tylko nową siedzibę. Wzbogacili się także o nowy radiowóz, który w części ufundowany został przez władze miasta Szczyrku. Nowa siedziba, jak i nowy radiowóz poświęcone zostały przez księży i policyjnych kapelanów.